Chřipka

Chřipka

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Chřipka se projevuje horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů. Onemocnění trvá většinou 3-7 dní.

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění vyskytující se po celém světě - v chladném období s menším počtem slunečních dní v oblastech mírného pásu a většinou během teplé vlhké sezony v tropických oblastech. V České republice je vrchol výskytu infekce většinou v období od ledna do března, ročně bývá hlášeno 850 000 – 1 200 000 onemocnění, skutečný výskyt je však ještě vyšší. Chřipka není banálním onemocněním, o čemž svědčí každoročně vysoký počet obětí ve světě mezi 250-500 tisíci. V ČR se virus chřipky vyžádá cca 2000 lidských životů ročně následkem samotné infekce virem, v důsledku současné infekce i s jiným původcem nebo zhoršením jiné chronické nemoci např. cukrovky, astmatu, hypertenze apod.

 

Příznaky chřipky:
Zdrojem původce nákazy klasické sezonní chřipky je výhradně člověk infikovaný virem chřipky, a to od konce inkubační doby, která bývá nejčastěji 2–3 dny, tedy ještě před prvními příznaky infekce. Po propuknutí nemoci je člověk nakažlivý asi 3 až 5 dní, děti 7 až 10 dní. Chřipka začíná náhle z plného zdraví horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, bolestmi ve svalech, bolestmi kloubů, přecitlivělostí pokožky, malátností, později přistupuje suchý kašel. Rýma nebývá. Onemocnění trvá obvykle 3–7 dní a spontánně končí po krátké rekonvalescenci uzdravením. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou onemocněním nejvíce ohroženy, může vyvolat zápal plic, postižení srdečního svalu nebo nervové tkáně a u dětí zánět středního ucha.

 

Léčba chřipky:
Léčbou je převážně klid na lůžku a symptomatická terapie, tedy jsou podávány léky snižující horečku a bolesti, tlumící kašel a je nutný zvýšený příjem tekutin.

Při těžkém průběhu mohou být podána antivirotika. Antivirotika jsou látky účinkující proti viru – specificky se na virus váží a blokují ho, nedokáží ho však přímo zničit jako tomu je u některých antibiotik při bakteriálních infekcích. Blokací působení viru však umožňují organismu infekci lépe zvládnout a s virem se vypořádat.

Klasicky probíhající chřipku bez komplikací zvládnete vyléčit sami doma. Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin, nejlépe minerálních vod, vyšší příjem vitamínů ve formě ovoce, případně pomocí doplňků a léky proti horečce a bolestem, které celkově uleví.

Léčba trvá obvykle týden. Po odeznění onemocnění není vhodné sportovat, protože organismus je stále oslabený a mohli byste tak usnadnit podmínky pro získání a rozvoj jiného infekčního onemocnění.

 

Prevence chřipky:
Mezi preventivní opatření patří zdravý životní styl (aktivní pohyb, otužování, dostatečný přísun vitamínů), hygienická opatření (časté mytí rukou, pravidelné větrání místnosti, užívání jednorázových kapesníků a ručníků) a očkování.