Škrábání v krku

Škrábání v krku

Nejčastěji je škrábání v krku způsobeno bakteriálními nebo virovými záněty dýchacích cest.

Bolest a škrábání v krku je jedním z příznaků nachlazení či zánětu v oblasti hltanu. Škrábání je vlastně nižším stupněm bolesti vyplývající z právě probíhajícího onemocnění. Infekce dýchacích cest se přenášejí kapénkami. Pokud někdo nemocný kýchne, zakašle nebo jen na nás mluví, infekční kapénky se rozšíří na vzdálenost i několika metrů. Tím pádem jsou vdechovány i ostatními lidmi a dostávají se tak do kontaktu se sliznicemi dýchacích cest. Při oslabeném imunitním systému se začnou v sliznicích množit viry a bakterie. Imunitní systém však má snahu o likvidaci infekčních zárodků a tak vznikají projevy zánětu. Příznaky jsou typické, a to překrvení a otok sliznic, bolest, pálení a škrábání v krku. Při lehčím zánětu se bolesti a škrábání objevují hlavně při polykání.

Nejčastějším důvodem škrábání v krku jsou virové infekce. Jsou vyvolány různými druhy virů, nejčastěji jsou to viry respirační a viry chřipky. Jejich nejvyšší výskyt je na jaře a na podzim ale častá je i tzv. letní chřipka. Důležité je rozeznat jestli je zánět vyvolán viry nebo bakteriemi. Není proto nutné při každé bolesti v krku nasazovat antibiotika. Na virovou infekci v žádném případě nepomohou a organismus jen zbytečně zatěžují. Nadměrným užíváním antibiotik pak vzniká odolnost bakterií vůči nim a tak se stávají bakteriální infekce hůře léčitelné. Naopak při podezření z bakteriální infekce jsou antibiotika pro léčbu nevyhnutná. Vyvolavatelem jsou převážně streptokoky. Podle lokalizace zánětu rozlišujeme angínu (zánět mandlí) nebo faryngitidu (zánět hltanu). V některých případech může také na virovou infekci nasednout infekce bakteriální.

 

Léčba:

S léčbou není třeba otálet, protože tak můžeme předejít jeho rozšíření a zhoršení příznaků. Základem je dostatečný přísun vitaminů a tekutin – bylinkové čaje a nesycené nápoje. Při lehčích zánětech pomáhá i pití zázvorového čaje. Jsou také dostupné různé pastilky s antiseptickým účinkem. Při větších bolestech v krku, hnisavých čepech na mandlích a teplotách se pravděpodobně jedná o infekci bakteriální a zde je již nutná léčba antibiotiky. Jinak by se zánět mohl rozšířit dál. Při neléčené infekci streptokokem vznikají komplikace ve formě revmatické horečky s postižením srdce a zánět ledvin. Pokud se problémy objevují v průběhu pylové sezony, jedná se o alergii a zde je nutná její bližší diagnostika a následná léčba, která zamezí příznakům.