Odzimování bazénu

Odzimování bazénu

Odzimování bazénu není žádná alchymie. Jen je třeba postupovat v přesně stanovených krocích, abyste neměli zakalenou vodu.

Odzimování bazénu může provést odborná firma, nicméně v jarním období bývají bazénáři dost zaneprázdnění. Přitom odzimování se skládá z několika jednoduchých kroků, které zvládnete i sami.

 

Vyčištění:

Stáhněte plachtu a vyčistěte stěny bazénu. Speciálním přípravkem a houbičkou otřete stěny a nechte asi čtvrt hodiny působit. Pak kartáčem stěny dočistěte.

Síťkou odstraňte zbytky listí a hmyzu, které plavou na hladině. Pokud máte vodní vysavač, vyčistěte i dno, na kterém se usadily i další nečistoty. Pak můžete přejít ke zkompletování filtračního zařízení, případně vyhřívání bazénu. Pokud máte pískovou filtraci, zkontrolujte stav písku. Jednou za dva roky se doporučuje pístek vyměnit. Během filtrování se totiž ostré hrany písku obrušují a ztrácejí se jeho filtrační schopnosti. Pak už můžete vodu dopustit až ke skimeru.

 

Tvrdost vody:

Ne každý používá na dopouštění vody v bazénu vodu z řadu, která bývá ideální. Když máte vlastní studnu, možná se rozhodnete použít vodu z ní. Sice ušetříte, ale smiřte se s tím, že bude s největší pravděpodobností tvrdší, takže je třeba ji změkčit chemií, většinou označenou značkou Ca.

Kdo si nechá přivézt vodu cisternou nebo dopouští z kohoutku, nemusí se v drtivé většině případů tímto krokem zabývat. Každopádně než přistoupíte k dalším úpravám vody, vyplatí se tvrdost měřit. K tomu slouží kapkové terstery. Nejsou levné, tester pro sto měření stojí skoro 400 korun, ale v konečném důsledku se vyplatí, protože čím lépe je „srovnaná“ voda, tím méně další chemie pak budete muset průběžně používat během sezony.

 

pH vody: 

Pro úpravu pH platí podobná pravidla jako pro úpravu tvrdosti. Mělo by se pohybovat mezi hodnotami 7–7,4. Hodnota pH vyšší než 7,4 může způsobit ve vodě mléčné zákaly (vysrážení vápníku), snížení účinnosti chlorových prostředků, zápach po chloru a podráždění očí či pokožky. Při hodnotách pH pod 7,0 může docházet ke zvýšené korozi kovových částí bazénů, blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben a také k podráždění očí a pokožky.

A když budete muset odstraňovat tyto následky, budete zase muset sáhnout po chemii. Vyplatí se pH kontrolovat alespoň jednou za čtrnáct dní, v horkých obdobích i častěji. Hodnoty se upravují přípravky označovanými pH+ nebo pH-.

 

Zašokování:

Jakmile vodu přivedete do normálu, je vhodné provést „zašokování“ dávkou chloru, které provede první odstranění řas a virů. Během této doby (asi 24 hodin) je dobré vodu neustále filtrovat. Pak už se můžete začít koupat a jen udržovat hladinu chlóru.

Pro tento proces jsou ideální pomalorozpustné tablety, které obsahují nejen chlór, ale i látky ničící rasy a bakterie a navíc i takzvaný vločkovač, který pomáhá vysrážet případné nečistoty tak, aby klesly na dno bazénu, odkud není problém je vysát. Tím voda zůstane absolutně průhledná a jiskřivá.

Se všemi úkony je nejlepší začít až budou trvale teploty nad bodem mrazu a teplota vody v bazénu se bude pohybovat mezi 10-15 °C.