Malování bytu

Malování bytu

Obstarali jste si barvy a připravili stěny na malování? Teď už vás čeká samotný nátěr. I pro něj ale platí určitá pravidla.

Jestliže jste v malování začátečníci nebo si tolik nevěříte, raději malujte za denního světla. V temných večerech při umělém osvětlení nemusíte správně odhadnout odstín barev. Chcete, aby barva rychle zaschla? Pak ohlídejte teplotu a vlhkost vzduchu. Na obalech se obvykle udává, za jakých podmínek máte barvu nanášet. Hodnota pro ideální teplotu se pohybuje mezi 10 - 25 stupni.

Nejdříve začněte malovat strop. Natírejte ho postupně v pruzích širokých přibližně 1 metr. Alespoň vrchní nátěr nanášejte ve směru dopadajícího světla. Nebudou pak vidět šmouhy. Postup malování volte tak, aby na malované plochy nedopadal stín. Obvykle se u malování postupuje od okna ke dveřím. Další vrstvu naneste až po několika hodinách. Přesnou dobu najdete uvedenou na etiketě. Pamatujte, že předchozí vrstva musí alespoň mírně zaschnout.

O počtu nanesených vrstev barvy rozhoduje podklad. Pokud je původní nátěr světlý a povrch hladký, stačí 2 tenké vrstvy. Malujete-li po delší době, pak jsou dvě vrstvy minimum. To platí i u změny barvy (např. silikátová za vápennou). Barvu pro první nátěr zřeďte, pro ten druhý už nemusíte.

 

Nanášení:

Mnoho lidí dává přednost válečku před použitím klasické štětky. Nanášení barvy je totiž rychlejší a méně pracné. Jeho použití na starší, nepříliš pevný nátěr by se vám ale mohlo vymstít. Původní vrstva barvy by se mohla odlupovat a nabalovat se na váleček. Proto před malováním nezapomeňte starší zeď připravit penetrací.

K dosažení žádaného vzhledu nátěru vyberte ten správný typ válečku. I ten rozhodne, společně s podkladem a samotnou barvou, o finální podobě vaší zdi. Hladký povrch získáte použitím jemného válečku s kratšími vlákny. Zvolíte-li hrubší váleček a dlouhá vlákna, vznikne vám povrch s výraznější strukturou. Velikost válečku vyberte podle plochy, kterou chcete natírat. Pro malování rohů a ploch kolem oken a dveří je vhodnější použít menší velikost nebo ho vyměnit za plochý štětec.

Váleček namočte do speciální misky asi z jedné třetiny. Barva se pohybem válečku po mělkém konci misky rovnoměrně rozprostře a odstraní se její přebytek. Můžete ho také ponořit do nádoby s barvou a válečkem pak přejíždět pohybem po mřížce. Tím se zbavíte nadbytečné barvy.

Válečkem nanášíte každý další pruh barvy kousek vedle předchozího. Poté přejíždíte válečkem šikmo po stěně a malování dokončujete rovnoběžnými tahy. Pokud malujete strop, postupujte podobně jako u malování štětkou, tzn. nanášejte rovnoběžné tahy kolmo na stěnu s okny.