Jak vyčistit skvrny z oblečení

Jak vyčistit skvrny z oblečení

Jsou skvrny a nečistoty, které odolají i vícenásobnému vyprání v pračce. Proto ale nemusíte své oblíbené kousky nechávat ležet ve skříni.

Zásady:

- Skvrnu začněte čistit co nejdříve. Bez ohledu na zdroj zašpinění je v první řadě důležitá rychlost. Pokud zasáhnete dříve, než se špína vsákne do vláken, máte skoro vyhráno.
- Ihned při zašpinění otřete skvrnu alespoň ubrouskem a pořádně vysušte. Skvrnu neroztírejte, ale nechejte do ubrousku pouze nasát.
- Často si se skvrnami poradí obyčejná mýdlová voda, nebo speciální lázeň, do které dejte prádlo odmočit na několik hodin. Poté klasicky vyperte.

 

Typy skvrn:

-Skvrny od trávy vyčistíte jednoduše pomocí octu. Namočte zašpiněné oblečení do octové lázně – 3 lžíce octu na litr vody a nechte pár hodin odmočit. Poté stačí vyprat na standardní prací program.
- S mastnotou si poradí obyčejná soda. Naneste ji jen na skvrny, které předem namočte. Sodu nechte působit ideálně přes noc.
- Nečistoty od červeného vína dokáže odstranit víno bílé. Skvrnu rychle vysušte ubrouskem a poté potřete bílým vínem a posypte trochou soli. Takto zašpiněné oblečení můžete vyvařit v mléce, které si s vínem také umí poradit.
- Skvrny od krve vyčistíte pomocí peroxidu vodíku (3% roztok). Ten ale použijte pouze na bílé nebo světlé prádlo, jelikož má bělící účinky. Další alternativou je zaschlou krev namočit a posolit, poté odmočit v octové lázni.
- Pot dokáže některé oblečení téměř zničit. Choulostivé jsou zejména lněné, plátěné nebo jemné hedvábné materiály. - Skvrny vzniklé pocením zkuste odstranit pomocí šťávy z citronu, která je vhodná na bílé i barevné prádlo. Do litru horké vody přidejte šťávu z min. jednoho citronu, nebo 10 g kyseliny citronové v prášku. Nechte hodinu odmočit a poté vyperte.

- Červená rtěnka je opravdu sexy, ale ne, když ji máte na bílém límečku od halenky. Vyčistit ji můžete snadno pomocí vlhčených dětských ubrousků, které mějte v těchto případech po ruce.
- Skvrny od make-upu jsou dalším nepřítelem č. 1 dámských halenek. Určitě zabere čištění sodou, nebo zkuste netradiční pěnu na holení, která také dokáže divy.
- Fleky od inkoustu patří mezi ty opravdu odolné. Vyčistit je můžete pomocí mléka, octu nebo sody. Poté vyperte za pomocí pracího prášku v pračce.