Ucpaný odtok

Ucpaný odtok

Občas se to stane v každé domácnosti – najednou se ucpe odtok a voda třeba z umyvadla neodtéká. Než zavoláte instalatéra, zkuste si nejprve pomoci sami.

Pokud víte, že vám něco spadlo do sifonu, kupte si pružinu asi 60 cm dlouhou, na jejímž konci je trojdrapák. S ní se dá menší předmět vyjmout.

Netušíte, co je příčinou ucpání? Zkontrolujte sifon. Odmontujte jeho spodní část (víčko či díl mnohdy ve tvaru písmene U) a odstraňte případné nečistoty. U sprchové vaničky je tato operace složitější, záleží na tom, jaký je k sifonu přístup po vyčištění sítka, které brání vniknutí nečistot.

Nebo použijte mechanický zvon (mají různé průměry a prodávají se v domácích potřebách nebo třeba železářstvích), s nímž pročistíte odtok umyvadla, sprchového koutu, vany, dřezu.


Jak na to:

Zazátkujte ho, napusťte do 3/4 vodou, mokrým hadrem utěsněte otvor přepadu . Odstraňte zátku, hned nasaďte zvon na výtok a „pumpujte“. Zvonem nečistotu mnohdy vytáhnete nebo porušíte její konzistenci a ona se pak proudem vody vyplaví do kanalizace.

Když nepomohl ani zvon. Nyní nastupují čističe odpadů.„Tyto přípravky se dělí na tekuté, granulované a syntetickou třicetiprocentní kyselinu chlorovodíkovou. Všechny výrobky jsou na bázi uvedené kyseliny s různými přísadami.

Tekuté čističe nalejte v objemu podle návodu do odpadu a asi po 30 minutách propláchněte teplou vodu, případně opakujte. Nebo do odtoku nasypte 2 až 3 polévkové lžíce granulovaného čističe (ne více), hned zalijte 0,4l teplé vody, nechte asi půl hodiny působit, a znovu prolejte teplou vodou. I tento postup je dobré opakovat.


Pozor!

U každé chemie platí – dodržujte bezpečnost při práci. Vyplatí se mít rukavice, roušku a brýle a při jejím nalévání či nasypávání do sifonu odkloňte hlavu stranou. Bezpečnost dvojnásobně dodržujte u samotné kyseliny chlorovodíkové. „Kyselinu zásadně nalévejte do vody, ne opačně, jinak by ,vyprskla´. Práce s ní je však nejvíce nebezpečná; nemáte-li zkušenosti s tímto rozpouštědlem, raději ho nepoužívejte.