Jak se zbavit štěnic

Jak se zbavit štěnic

Každý rok bojují proti štěnicím tisíce domácností. Lidé se mě často ptají, jak tyto škůdce správně zlikvidovat.

Nejprve si prověřte, zda máte doma opravdu štěnice domácí. Pokud se opakovaně probouzíte se štípanci jako od blechy nebo komára, je opatrnost na místě. Většině lidí taková skvrna během chvilky zmizí, citliví jedinci ji mohou mít celé měsíce. To samé platí pro velikost štípnutí, které má v průměru několik milimetrů až centimetrů.

Pokud na pokousání od štěnic nejste alergičtí, nemusí se vůbec projevit. Můžete tak mít doma krvelačné škůdce a všimnete si jich až po masivním rozšíření.
Kousnutí štěnice se nejčastěji nachází na nekrytých místech – nohách, pažích, zádech a krku. Může být pouze jedno, ale častější jsou štípnutí ve skupině.

Samotné kousnutí k potvrzení výskytu štěnice nestačí. Pokud si chcete být 100% jistí, potřebujete najít dospělé jedince, které porovnáte s fotografiemi. Štěnice bývají velké 1–6 mm, mají ploché tělo, červenohnědé zbarvení a jejich trus vypadá jako malé černé tečky. Nelétají ani neskáčou. Štěnice vám ale pod ruku samy neskočí. Musíte prohledat postele, matrace, lůžkoviny, noční stolky, podlahové lišty, obrazy, různé štěrbiny, praskliny ve zdech i tmavá místa. Hnízda štěnic mohou být kdekoli. Spolu se štěnicemi možná objevíte jejich vajíčka, trus a larvy.

 

Jak je vyhubit:

Štěnice se rychle rozmnožují, vedou skrytý život a jsou odolné proti běžným přípravkům. Navíc vydrží bez potravy velmi dlouho. Někteří lidé je zkouší vyhubit vlastními silami a kupují postřiky, které nebývají příliš účinné.

Běžně prodávané přípravky totiž obsahují pyrethroidy, které v případě rezistence na pyrethroidy (a ta je velmi rozšířená) štěnice nezahubí, ale pouze je vypudí z jejich úkrytu. Zároveň se tak zvyšuje obtížnost likvidace, protože jsou štěnice rozšířené v celém objektu. Proto raději nepoužívejte různé „zaručené“ postřiky a co nejdříve volejte odborníky na dezinsekce.

Pro hubení štěnic se používá speciální postřik, kterým se ošetří celý byt (podlahy, stěny a stropy) či dům. Přibližně za čtyři týdny se zásah opakuje (druhý zásah je u štěnic povinný). Při rozsáhlém zamoření vás odborník na dezinsekce navštíví celkem třikrát.

 

Úklid:

Důkladně vyluxujte celou domácnost. Odhrňte prostěradla, zkontrolujte lůžkoviny, matrace i konstrukce postelí. Všechny štěnice, které objevíte, hned vysajte. Po dokončení úklidu vyhoďte pytlík z vysavače a hadici vypláchněte teplou vodou.
Ložní prádlo uskladněné poblíž postelí dejte do igelitových pytlů, opatrně je vyskládejte do pračky a vyperte min. na 60 °C. Dávejte si pozor, aby štěnice nevypadly na zem. Pytle vyhoďte.
Během hubení štěnic nevynášejte z domu/bytu žádný nábytek. Při jeho stěhování by mohly štěnice nebo jejich vajíčka vypadnout, a zamořit tak další prostory.

Závěr:

Vyhubit štěnice není jednoduché. Existují však přípravky, které vás těchto krvežíznivých škůdců zbaví. Stačí postupovat podle návodu z tohoto článku: prověřte výskyt štěnic, zavolejte odborníky na dezinsekce, pečlivě ukliďte a připravte se na likvidaci štěnic, která potrvá 4–6 týdnů.


Zdroj: dezinsekce-praha.cz