Jak vybrat pračku?

Jak vybrat pračku?

Málokomu se dnes chce prát prádlo v ruce, a tak je již dlouhou dobu pračka standardní součástí každé domácnosti.

Předem nebo vrchem?

Pračky plněné předem jsou nejrozšířenější variantou, jejich zásadní výhodou je obrovská variabilita, a to nejenom funkční, ale i rozměrová. Od hloubky pouhých 33 centimetrů s kapacitou slušných 5 kg, až po pračky dvojnásob hluboké, schopné pojmou přes 10 kg prádla. Cenově můžete koupit pračku za 5 000 Kč, ale taktéž model, jenž stojí více než 60 000 Kč. Funkčně i zpracováním máme co do činění se zcela odlišnými produkty. V neposlední řadě si lze v omezené míře vybrat i barevnou variantu. Pokud nechcete pračku bílou, lze zakoupit modely stříbrné a černé, potkat ale můžete i odvážnější odstíny.

Výhody předem plněné pračky:

- snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět
- obrovský výběr modelů (lze koupit pračku s mechanickým ovládáním, úspornou pračku s odloženým  startem a kvalitní elektronikou či dokonce pračku s vlastním generátorem páry, schopností automatického dávkování pracího prostředku, grafickým barevným displejem v českém jazyce či se speciálními pohyby bubnu dle druhu praného prádla atd.)

- lepší stabilita
- možnost zakoupit modely podstavné nebo vestavné se zasazením do kuchyňské linky nebo  koupelnového nábytku
- velká kapacita bubnu pro prádlo
- je stabilnější a tedy i tišší
- můžete na ni postavit sušičku

 

Vrchem plněné

Takové pračky jsou praktické hlavně proto, že před sebou nepotřebují žádné místo nutné pro otevření dvířek bubnu, čímž se perfektně hodí hlavně do menších bytů či garsonek. Na trhu je jich podstatně méně než předem plněných variant, nicméně i v tomto produktovém segmentu si lze vybrat modely za velice příznivé ceny. Není tak problém zakoupit pračku do 6 000 Kč, nejvyšší modely se opět prodávají v cenách několika desítek tisíc korun. U vrchem plněných praček nenajdete příliš technických vychytávek, přesto lze zakoupit jak základní modely, kde si uživatel manuálně volí program či teplotu, tak i typy, které po zvolení programu vše nastaví samy, disponují podsvícenými informačními displeji, umožňují volit délku programu apod.

 

Výhody vrchem plněné pračky:

- díky svým rozměrům se hodí do menších koupelen
- kvůli své výšce se hodí pro starší lidi, kteří se při plnění pračky nemusí tolik ohýbat
- lze ji obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek

 

Dalším z faktorů, které vás ovlivní při výběru pračky je kapacita bubnu a jeho uspořádání. Výrobce sice může uvádět kapacitu bubnu 5 kg u pračky úzké 33 centimetrů, ale pokud takovou pračku otevřete, zjistíte, že buben je příliš mělký. Prádlo při jeho plnění může tedy vypadávat ven. Navíc, nikdy byste neměli plnit prádlo v bubnu až po horní okraj. Ideálně je nechat zhruba 15 centimetrů prostoru. Důvod je jednoduchý. Prádlo v takovém bubnu má prostor pro pohyb. Lépe se vymáchá, prací prášek se kvalitněji rozpustí a v konečném důsledku nebude prádlo tolik zmačkané, až jej budete z bubnu vyndávat ven.

 

Funkce:

Některé modely praček obsahují navíc parní generátor, který může doplňovat standardní programy, případně fungovat zcela nezávisle v samostatném programu. Tyto pračky jsou vhodné pro alergiky díky výborné schopnosti horké páry likvidovat bakterie a alergeny. Horká pára navíc lépe udržuje teplotu v bubnu, a přispívá tak ke snížení energetické náročnosti pračky. Výborně odstraňuje pachy, proto se hodí i k osvěžení již nošeného, ale ne špinavého oblečení.

Drobností se může zdát filtr umístěný ve spodní části pračky. U levných modelů chybí většinou odtoková hadička, proto se po otevření filtru může větší množství vody rozlít po koupelně.

Vyšší modely praček mívají na přívodní hadici integrován systém Aquastop, který v případě netěsnosti pláště přívodní hadice okamžitě uzavře přívod vody. Zabrání tak obrovským škodám, jež může volně tekoucí voda do bytu způsobit. Nehledě na škody u sousedů.

V dnešní době nejsou příliš potřebné programy typu Vyvářka či možnost prát na 70 °C. Důvodem je změna složení pracích prostředků, protože dnešní prostředky mají mnohem účinnější složky. Pro kvalitní vyprání tak dnes stačí teplota vody 30 - 40 °C. Důvodem jsou enzymy obsažené v pracím prášku, které pomáhají s odstraněním nečistot z prádla. Vysoká teplota praní totiž ničemu nepomůže, jelikož se detergent při teplotě nad 60 °C neprojevuje více než při teplotách nižších. Naopak nejsilnější efekt zaznamenáte okolo teploty 40 °C.

 

Energie:

Spotřeba elektřiny je pravděpodobně nejsledovanější parametr praček. Ucelenou informaci o ní nám dávají energetické štítky, které jsou povinné v celé EU v jednotné formě. Přehlednost je zaručena. Naštěstí už u praček nebývá spotřeba energie a vody tak palčivým problémem jako dříve. I levné modely bez problémů splňují energetickou třídu A. Lepší modely atakují či dosahují kategorie A+++. Obecně se rozdíly ve spotřebě elektrické energie budou pohybovat ročně na úrovni několika stovek korun. Nicméně za několik let provozu se můžete u úspornější pračky dočkat úspory v tisících.

Druhým velmi hlídaným parametrem je spotřeba vody. Zde se můžou výrobci rozcházet v názoru na optimální množství vody u jednotlivých programů. Můžete zakoupit pračku, která bude mít uvedenou spotřebu vody 39 litrů, zatímco jiná pračka bude mít na štítku uvedenu spotřebu například 48 litrů. Logika radí vzít model s nižší spotřebou vody. Ale pozor! Spotřeba vody se vypočítává pouze při programu bavlna na 60 °C. Zde tedy mohou výrobci při honbě za nižším číslem velmi jednoduše dosáhnout „požadované“ hodnoty. Při jiném programu může ale spotřeba vody vzrůst třeba i dvojnásobně. Je tedy lepší pračka s nejnižší spotřebu vody? Ne vždy. Pokud byste celý rok prali pouze na program bavlna při deklarované teplotě, zmiňované spotřeby jistě dosáhnete. Při kombinovaném používání několika programů bude ale spotřeba vody podstatně vyšší.

Rozdíly v pračkách mohou být velké. Na druhou stranu, lze dnes zakoupit pračku za opravdu nízkou částku. Pokud si ale připlatíte, získáte kromě většího komfortu taktéž větší bezpečnost, mnohdy i podařenější design a v neposlední řadě nižší spotřebu vody i elektrické energie.