Centrální vysavač

Centrální vysavač

V domě, či domku, si vyberete místa pro vysávací zásuvky a k nim vám váš dodavatel centrálního vysavače přivede potrubí, které na opačné straně končí v centrální jednotce umístěné typicky v nějaké technické místnosti, či garáži.

V nabídce jsou centrální vysávací jednotky s jedním nebo i dvěma motory, takže se dostanete i na více než 700 wattů sacího výkonu a špičkou je dokonce 850 wattů u dvoumotorového systému Aldes C. Booster. Rekordmanem je pak Aldes C.Power taktéž s až 850 watty a proudem vzduchu dosahujícím až 420 m3/h! Tato jednotka je už určena pro hodně velký dům či např. penzion.

Uložení nečistot je řešeno dvojím způsobem: buď je prostě vysypete, nebo vak i se všemi nečistotami vyhodíte. To první je levné, ale vysypávání je náročnější (nádobu pod filtrem pak stačí jen občas omýt), to druhé je dražší, ale hygieničtější, protože se vak jen uzavře a celý vyhodí.

Ceny samotné základní jednotky začínají už od nějakých 11 000 Kč a takováto je určena pro malé domy. Pro běžné potřeby dostačuje centrální jednotka, kterou zakoupíte od zhruba patnácti do dvaceti či třiceti tisíc korun. Cena i výbava se pak odvíjí také od vašich potřeb a nároků.

Zajímavou centrální jednotku určenou k zabudování do stěny nabízí Aertecnica. Instaluje se do vestavné skříně s maximální hloubkou 23 cm a umístit ji můžete dokonce i do exteriéru.

 

Výhody:

Nehledáte elektrickou zásuvku, nesestavujete hadice (centrální vysavač je má vcelku), netaháte vysavač po místnosti. Neobtěžuje vás hluk, domácí mazlíčci se hadice povětšinou nebojí (zato solitérního vysavače často ano) a také nikde nevíříte prach. Vše jde do centrální jednotky, kterou jednou za rok vysypete. Práce to není špinavá ani čistá, tak něco mezi tím. Záleží však na principu, resp. značce vysavače a na tom, jak často to děláte. Pokud nádobu či sběrný vak naplníte až po okraj.

Plastové trubky (vedení) jsou v podstatě věčné. Nebojte se proto zabudovaného vysavače a nebojte se ani investice do něj.