Čištění počítače

Čištění počítače

V tomto článku budeme hovořit o fyzickém čištění hardwaru, ne o čištění operačního systému nebo souborů dat.

Po dlouhodobém používání se na počítače lepí prach, zvířecí chlupy, lidské vlasy a další špína se kupí na chladičích a větrácích. Mohou se začít uvolňovat komponenty. Může se začít rozkládat termální pasta. Možná vás překvapí, kolik špíny se vleze do počítače, jehož hygienu jste chvíli zanedbávali.

 

Co k tomu potřebujeme:

Potřebujete stlačený vzduch v plechovce, malý štěteček, vysavač, nejlépe i se zpětným chodem (u něj je lepší pracovat venku, ať si nezaprášíte celý obývací pokoj) nebo pumpa na kolo. Navíc je potřeba sehnat antistatické papírové ubrousky nebo hadřík z mikrovláken, víceúčelový sprejový čistič, termální (teplovodivou) pastu.

 

Jak na to:

Před otevřením skříně doporučujeme vysát prach a špínu z filtrů větráků a dalších viditelných dílů. Poté rychle vytřete vnější povrch počítače papírovými ubrousky mírně zvlhčenými sprejovým čističem. Hlavně sprej nenanášejte přímo na jakýkoliv povrch svého počítače! Kapalina by se někde mohla srazit a způsobit zkrat.

Prachové filtry sice znemožnily většině prachu v tom, aby se dostal dovnitř, nicméně jejich stoprocentní úspěšnost je samozřejmě nemožná. Prach se tak usadil na všech chladičích i ploškách interiéru. Čištění jsme začali tím, že jsme vysáli všechen prach, který se tlakem vysavače uvolnil. Můžete udělat to samé, co my, ale buďte opatrní. Když totiž vysáváte vnitřek počítače, nepoužívejte velké a výkonné vysavače a rozhodně netáhněte hadici nebo hubici přístroje okolo jakýchkoliv desek s plošnými spojit. Určitě nechcete, abyste si z pevné desky urvali kapacitor nebo rezistor a vsáli ho do sáčku spolu s prachem. Vysavač používejte šetrně a zaměřte se na největší kousky špíny uvnitř skříně a na větrácích a chladičích.

Jakmile vysajete většinu prachu a špíny, odstraňte ze základní desky všechny přídavné karty a odpojte všechny napájecí a datové kabely z pevných disků (předtím si raději zapamatujte, kam který patří).

Vyjmutí karet usnadní jejich čištění. Potenciálně se díky tomu lze vyhnout také setkání s fenoménem zvaným „chip walk“, který způsobuje postupné uvolňování karet a konektorů. Jednoduchá fyzika nám říká, že zahřáté komponenty v systému se mírně zvětšují, naopak zchlazené se zmenšují. Po mnoha cyklech zvětšování a zmenšování se přídavné karty a čipy zasazené v desce postupně „vyviklají“; občasné vypojení a opětovné připojení těchto karet a konektorů může napomoci jejich stálejšímu pevnému zapojení.

Jakmile budete mít karty mimo počítač, doporučujeme vše profouknout stlačeným  vzduchem. Jestliže čistíte opravdu špinavý systém, možná bude lepší odnést počítač ven na dvůr, na zahradu nebo na ulici, jak už jsme ostatně psali výše, protože prach v takovém případě začne létat všude kolem. Natlakovaný vzduch nasměrujte na všechny povrchy a do všech větráčků a chladičů – foukejte pokud možno proti směru proudění vzduchu daného větráku. V případě, že výše uvedené kroky nepomohly ke stoprocentnímu odstranění prachu, přichází nyní na řadu štěteček. Odstraňte jím zbývající prach a potom povrchy opět profoukněte vzduchem ve spreji.

Dalším krokem je použití hadříku z mikrovláken, kterým své dílo dokonáte. Vnitřek počítače není praktické čistit papírovými ubrousky, protože ty mají tendenci zanechat za sebou spoustu malých vlákének a prachu na texturovaných površích. Nopak hadřík z mikrovláken za sebou zanechá jenom lesknoucí se komponenty.

Jestliže je váš počítač starší než půl roku, stojí za zvážení opětovná aplikace termální pasty. Materíál tepelného rozhraní (TIM) používaný mezi procesory a grafikami a jejich chladiči se časem rozloží, což sníží jeho efektivitu při vedení tepla mimo komponenty vašeho počítače. Pro nahrazení TIM opatrně vyjměte chladič a odstraňte z jeho základny a z povrchu čipu, na němž byl tento chladič připojený, veškerý starý TIM, a to s využitím isopropanolu (nebo jakéhokoliv jiného čističe na bázi alkoholu, který po sobě nezanechá žádné stopy). Jakmile povrchy vyčistíte, naneste na ně nový TIM a chladič znovu upevněte do jeho původního umístění.

Čištění nemá žádná negativa, možná až na čas, který jím strávíte. Ale opravdu se to vyplatí: prodloužení životnosti počítače a oddálení nutnosti koupě počítače nového za to stojí.