Zvuková izolace oken

Zvuková izolace oken

Izolovat od chladu už umí skoro každé. Utlumit hluk je další z nejdůležitějších vlastností oken.

Ticho znamená pro tělo odpočinek, a pokud není ticho, tělo si neodpočine. Stálá zátěž pak ohrožuje zdraví.

Ráno nás cestou do práce obklopují zvuky ulice. V kanceláři neustále slyšíme zvuk tiskárny, telefonu nebo klimatizace. Malá intenzita hluku není škodlivá, ale když mu budeme vystaveni po delší dobu, můžeme pociťovat pokles koncentrace nebo stres. Proto je tak důležité, abychom doma našli od hluku klid. Umožní nám to regenerovat organismus a obnovit síly na další den. V místech, jako jsou centra měst nebo parcely poblíž dopravního či průmyslového hluku, je tedy nutné dbát nejen na kvalitu oken z hlediska tepelně izolačních vlastností, ale hlavně na jejich neprůzvučnost.

 

Parametr Rw:

Protihlukové izolační vlastnosti oken do velké míry závisí na druhu zasklení, včetně druhu skla, jeho tloušťce, a vzdálenosti mezi tabulemi, použití speciálních fólií a přítomnosti plynu mezi skly. Důraz by měl být kladen i na pečlivost při montování. Je třeba také věnovat pozornost koeficientu neprůzvučnosti Rw, který informuje, jak okno izoluje místnost od vnějších zvuků.

Co tahle hodnota znamená? Zjednodušeně jde o to, o kolik decibelů se sníží hluk při přestupu skrz okno. Platí tedy, že čím vyšší hodnota Rw, tím má okno lepší zvukově izolační zasklení.

V současnosti jsou nejčastěji vyráběna izolační trojskla, která nabízejí index neprůzvučnosti Rw v rozmezí 33 až 34 dB, izolační dvojskla pak 31 až 32 dB. Zde jde o takový standard. Kdo bydlí v místě s větším hlukem, ten potřebuje lepší zasklení nebo speciální fólie. Pak se šplhají indexy přes 40, 45 a v extrémních případech, které se používají například u obytných budov poblíž letišť, i přes 50 dB.

 

Praxe:

Normy připouštějí úroveň hluku v obytných místnostech v rozsahu od 25 do 30 dB v noci a od 35 do 40 dB ve dne. Tak si vezměme několik příkladů oken.

U střešních oken je úroveň intenzity venkovního hluku z ulice přibližně o 5 dB nižší než u fasádního okna, jelikož intenzita hluku klesá se vzdáleností od jeho zdroje. Pokud střešní okna směřují na druhou stranu od silnice, pak může být hluk nižší až o 15 dB.

Okna fasádní obsahují protihlukové zasklení s koeficientem RW na úrovni 31 – 50 decibelů. Klíčovým prvkem ovlivňujícím průnik zvuku oknem je správně zvolené sklo.