Jak vybrat WiFi router
Zásluhou kvalitního WiFi signálu se můžeme kupříkladu s notebookem nebo chytrým telefonem připojit k internetu kdekoliv v dosahu sítě, aniž bychom k tomu potřebovali kabel. Základem každé takové bezdrátové sítě je WiFi router.
Nenechte si poplést hlavu ze všech složitých čísel a parametrů, zaměřte se jen na to důležité a neutrácejte zbytečně za to, co nepotřebujete.
Pokud na internetu netrávíte moc času a jen si s přáteli na sociálních sítích si vyměníte pár vět, jednou denně zkontrolujete e-maily nebo projdete aktuální zprávy, nemusíte se výběrem WiFi routeru nijak zvlášť zabývat. Na běžné brouzdání internetem vám postačí základní model. Nemusíte řešit rychlost, frekvenci, počet antén a další parametry. Běžný základní model však postačí pouze na pokrytí menšího bytu.
Při vybírání routeru taky narazíte na zvláštní čísla označující tzv. „bezdrátový Wi-Fi standard“. Pokud kupujete nový, nechtějte nic jiného než ten aktuální, tedy 802.11ac. Pokud najdete mezi parametry toto označení, je to záruka stabilního připojení. Zvládne jak streamování HD videa a online hry, tak připojení všech vašich notebooků, tabletů a mobilů najednou. U výběrových modelů doporučujeme alespoň 802.11n.
Výrobci routerů se rádi chlubí maximální rychlostí svých modelů – nejčastěji v megabitech za sekundu (M/s). Není divu, zákazníci na tato čísla slyší. V dnešní době není problém koupit zařízení nabízející více než 1 G/s. Ve skutečnosti je to podobné s auty. Maximální rychlostí pojedete opravdu zřídka, a dost možná nikdy. Jednak proto, že v praxi vám bude po 90 % času stačit mnohem méně.
Wi-Fi routery nabízejí připojení ve frekvencích 2.4 GHz a 5 GHz. Frekvence 2,4 GHz je pomalejší, zato se ale lépe šíří například přes zeď a v klidu s ní zvládnete většinu běžných činností. 5 GHz pásmo je zase rychlejší a méně náchylné na rušení signálu, ovšem nedosáhne tak daleko. Nejlepší na tom je, že nejnovější routery mají dvoupásmový provoz (dual-band) a oba signály samy distribuují mezi připojená zařízení podle potřeby. Nemusíte tak nic nastavovat a vše běží maximální možnou rychlostí.
Více antén znamená vyšší rychlost a spolehlivost, ne dosah. Ty nejlevnější routery mají často jen jednu anténu, ty dražší mají čtyři i víc. Dá se přitom říct, že co se týče dosahu signálu, více anténami si nijak zvlášť nepomůžete. Výhoda vyššího počtu antén spolu s aktuálním Wi-Fi standardem spočívá v zajištění rovnoměrného pokrytí signálem po celém bytě či domě.