Pracovní stůl

Pracovní stůl

Pracovní stůl není jen kusem nábytku, ale také součástí našeho života. Ať už pracujeme doma, nebo v kanceláři, za pracovním stolem trávíme spoustu času.

Pracovní stůl musí splňovat určité podmínky, jenom tak se nám bude pracovat dobře a nebudeme mít zdravotní nebo jiné problémy. Pamatujte, že u pracovních stolů nejvíce záleží na výšce pracovní desky, její kvalitě a na pracovní ploše, kterou určuje velikost desky. V žádném případě pracovní stůl nevybírejte jen podle ceny.

 

Výška:

Deska by měla být v takové výšce, abyste si nemuseli při práci křivit záda. Horní část paží visí vertikálně a předloktí je v horizontální poloze. Podpůrné prvky desky by neměly překážet v pohybu. Konstrukce stolu musí umožnit zaujmout optimální (referenční) pracovní polohu. Touto polohou je myšlena poloha vsedě. Prostor pro dolní končetiny by měl mít minimální výšku 60 cm, šířku 50 cm a hloubku 50 cm.

 

Rozměry:

Doporučené minimální rozměry pro běžnou pracovní desku stolu jsou 120 x 80 cm. Nicméně rozměr by měl vždy být přizpůsoben zamýšlené činnosti. Například při práci s počítačovým monitorem by měl být umístěn ve vzdálenosti nejméně 40 cm od očí. S dnešními LCD obrazovkami to již většinou nepředstavuje problém jako dříve s klasickými velkými CRT monitory.

Stůl by měl být vyroben z takového materiálu, který zajistí jeho dostatečnou pevnost. Bude se také snadno udržovat běžnými čisticími prostředky. Z tohoto pohledu se jako nejvhodnější materiál jeví lamino, které se také nejčastěji používá k výrobě pracovních stolů. Také narazíte na masivní nábytek nebo dýhovaný nábytek, který vypadá reprezentativněji.

 

Tip:

Novinkou v oblasti kancelářské práce jsou pracovní stoly pro práci ve stoje. Všichni, kdo si takto vybavili svou kancelář, si již tak často nestěžují na bolesti zad. Při práci vestoje se také lépe udržuje koncentrace. Pracovní stůl je možné opatřit posuvnými lištami. Kdykoli by vás práce vestoje začala unavovat nebo byste pociťovali potřebu si sednout, stačí jednoduše stůl posunout po liště dolů a k práci si opět sednout.