Vybíráme projektor

Vybíráme projektor

Projektor je vhodným řešením pro ty, kterým nestačí velikost současných televizorů, a rádi by svůj obývací pokoj proměnili v domácí kinosál.

Projektor ocení i fanoušci videoher a populární jsou také pro účely prezentací. Projektory určené pro běžné spotřebitele jsou dnes dostupnější než kdy dřív a nemusí být dražší než nová televize. Na co se zaměřit při výběru a v čem spočívají odlišnosti mezi projektory a televizory?

 

Rozlišení:

Full HD projektory nabízejí vysoké rozlišení 1920 x 1080 pixelů, tedy stejně jako současné ploché televizory. Po přístroji s tímto označením sáhněte, pokud si chcete užít v plné kvalitě filmy na blu-ray discích či z internetu nebo aktuální videohry. Full HD projektor je také vhodnější pro sledování ve 3D.

HD ready projektory mají rozlišení 1280 x 720 nebo 1280 x 800 pixelů. Jsou levnější a ačkoliv jejich obraz není tak jemný jako u Full HD modelů, méně náročným postačí. Pro představu uveďme, že standardní rozlišení filmů na DVD je 720 x 576 pixelů.

Na trhu jsou stále dostupné i přístroje s nižším rozlišením (800 x 600, 1024 x 768) a velice příznivými cenami. Filmové nadšence však pravděpodobně neuspokojí a lze je doporučit spíše pro méně náročné prezentace.

 

Typ projektoru:

DLP - Projektory s technologií DLP vytvářejí obraz pomocí čipu s mikroskopickými zrcadly a rotujícího kolečka složeného ze segmentů tří primárních barev. Jednotlivé barevné složky tedy nejsou zobrazovány najednou, ale v rychle se opakující sekvenci. Obraz se jeví jako plnobarevný díky vysoké rychlosti střídání barevných složek a nedokonalosti lidského vnímání.

LCD - Všechny barevné složky zobrazují najednou, podobně jako televizory. Jejich určitou nevýhodou však může být fakt, že optická jednotka není neprodyšně uzavřena jako v případě DLP modelů. Může tak docházet k zanesení prachem a negativnímu ovlivnění kvality obrazu. O LCD projektory je proto dobré více pečovat a nepořizovat je do prašného či zakouřeného prostředí.

LED -  K jejich výhodám patří nižší spotřeba, dlouhá životnost související s nepřítomností klasické lampy či malé rozměry. V současné době však LED projektory nabízejí v porovnání s ostatními typy poměrně nízký světelný tok.

 

Projekční vzdálenost:

Rozsah doporučených projekčních vzdáleností a s nimi související velikost obrazu se u nabízených modelů výrazně liší. Čím větší vzdálenost, tím větší a méně jasnější bude obraz. Pokud chcete dosáhnout velkého obrazu v malé místnosti, vybírejte projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností. Pokud ovšem zvolíte krátkou projekční vzdálenost, musíte počítat s tím, že projekční plocha musí být takřka dokonale hladká. Sebemenší nerovnost se může na kvalitě obrazu podepsat velmi negativně.

 

Světelný tok:

Jeden z nejdůležitějších parametrů. Světelný tok udávaný v lumenech (nepřesně taky označovaný jako svítivost) ovlivňuje výsledný jas promítaného obrazu. Výrobci udávané hodnoty je však třeba brát s jistou rezervou. Málokdy je zmíněno, pro jaké podmínky a nastavení obrazu platí a při projekci v běžném režimu jsou reálné hodnoty zpravidla o něco nižší. Světlost projekce ovšem úzce závisí také na projekční vzdálenosti, respektive velikosti obrazu a samozřejmě na hladině okolního světla.

Rozhoduje také plánované použití. V zatemněné místnosti mohou i méně výkonné projektory zprostředkovat dobrý obraz. Stejně tak platí, že ani sebevýkonnější modely nejsou vhodné pro filmové projekce v lépe osvětlených prostorách, natož pak při denním světle. Čistě orientačně lze říci, že pro zatemněnou místnost může stačit 1500 lumenů, pro promítání ve dne jsou vhodnější až 3000 lumenů.

 

Kontrastní poměr:

V teorii platí: čím vyšší, tím lepší. Vyšší kontrastní poměr alespoň teoreticky znamená živější barvy a lepší vykreslení detailů v tmavých scénách. Výrobci se však leckdy ohánějí astronomickými hodnotami, které lidské oko ani nedokáže rozpoznat. V praxi navíc celkovou kvalitu obrazu ovlivňuje řada dalších parametrů. Řídit se tedy čistě jen kontrastním poměrem nemá valného smyslu. Pro promítání pod umělým nebo denním světlem je důležitější světelný tok projektoru.

 

Výbava:

Běžný projektor není na rozdíl od televizoru soběstačný. Obvykle sám nepřijímá televizní signál, nepřehraje video z domácí sítě a často ani z USB. Ideální je kombinace s blu-ray přehrávačem, herní konzolí či počítačem. Tato zařízení zpravidla zapojíte bez problémů, celkový počet konektorů však bývá omezený. Pokud budete chtít připojit více digitálních zdrojů najednou a jednoduše mezi nimi přepínat, bude třeba investovat také do AV receiveru s více HDMI vstupy.

 

Náklady:

Nákupem samotného projektoru to tedy obvykle nekončí. Kromě audio systému, případně dalších zařízení jako set-top box či blu-ray přehrávač, může pořizovací náklady navýšit koupě stropního držáku a dostatečně dlouhých kabelů.

Za zvážení stojí také pořízení projekčního plátna. Promítat lze samozřejmě i na obyčejnou zeď, nejlepších výsledků však dosáhnete při projekci na speciální povrch s dobrou odrazivostí. Kromě různých typů pláten můžete sáhnout také po projekčním nátěru. Dále počítejte s vyšší spotřebou elektrické energie. Průměrná spotřeba je u projektorů zhruba třikrát vyšší než v případě novějších větších plochých televizorů.

Levnou záležitostí pak není výměna projekční lampy. Udávaná životnost lamp se pohybuje v řádech několika tisíců hodin, negativně ji však mohou ovlivnit například otřesy při častém přenášení. Světelný tok lampy se navíc v průběhu času postupně snižuje. Výdrž lampy lze do jisté míry prodloužit používáním ekonomického režimu – obraz je v něm sice o něco méně jasný, ale v temném prostředí je pokles jasu leckdy zanedbatelný.

 

ANO či NE:

Každý typ přístroje má své klady i zápory. Zda je pro vás lepší televize, nebo projektor, rozhodnou hlavně osobní preference.