Podlahové vytápění
Podlahové topení je fenoménem dnešní doby. Není divu. Teplo sálající přímo z podlahy je opravdu velice příjemné.
Existují ale pravidla a technická úskalí, jež je dobré před definitivním rozhodnutím znát.
Jednou z charakteristických vlastností podlahového topení je, že teplota nášlapné vrstvy nesmí přesáhnout 30 °C v obytných místnostech a 34 °C v koupelnách.
Vyšší teploty jsou nepřípustné z důvodu negativního vlivu na lidských organismus, který je ve styku s podlahou. Z toho plyne jedna z mála nevýhod „podlahovky“ a tou je fakt, že nízká teplota vytopí zcela vychladlý prostor pomaleji a nelze rychle dosáhnout většího teplotního rozdílu v místnosti
V nezateplených domech se budou místnosti vytápět pomalu. V mrazech podlahové topení nemusí místnosti vytopit vůbec, protože maximální teplota podlahy 30 °C neumožní prostor zahřát: tepelné úniky budou větší než teplo dodané. Oproti tomu běžné radiátory mají teplotu otopné vody 50-80 °C, což k vytopení takových prostorů stačí. Často si lidé neuvědomí, že teplota podlahy kvůli styku s chodidly nemůže mít tak vysokou teplotu jako klasické radiátory. Je proto důležité, aby podlahové topení bylo umístěno v dobře tepelně izolované stavbě.
Důležitou roli v rychlosti prohřívání interiéru prostřednictvím podlahového topení hraje samozřejmě i krytina. Tradičně se za nejvhodnější považuje například vinyl, PVC a – dlažba.
Keramická podlaha s vytápěním se hodí do každé místnosti, není s ní žádný problém. Dobře vede teplo, je antistatická, nic na ní nepřilne a je také velmi hygienická, protože se dobře udržuje. Keramická dlažba spolu s podlahovým topením zvyšuje komfort bydlení.