Jak odstranit zašlapané skvrny z koberce

Jak odstranit zašlapané skvrny z koberce

Nemusíte dostat hysterický záchvat, když se na koberec vylije sklenka červeného, hrnek kávy nebo v něm najdete zašlapanou čokoládu.

Zákon schválnosti říká, že čím novější a světlejší koberec máte, tím rychleji na něm přistane něco, co ho pořádně zašpiní. Proto je dobré znát metody, jak podobné krizovky vyřešit bez zbytečných nervů.

Zásadní je rychlost, jakou zasáhnete. Naučte všechny členy domácnosti, aby se k podobné kalamitě přiznali hned, jakmile ji způsobí.

 

Postupujte následovně:

Odstraňte původce skvrny, aby se do koberce dál nevpíjela nečistota. Pokud jde o tekutinu, pak jí co nejvíc vysajte papírem, hadříkem. Tlačte, ale nepohybujte jím do stran, abyste skvrnu nerozšiřovali.
Pokud se snažíte skvrnu zbavit tekutiny, dělejte to vždy od kraje do středu.
Ve většině případů neuděláte chybu, když použijete slabší roztok vlažné vody a mýdla. Místo mýdla můžete použít i pěnu na holení.
Nikdy nepoužívejte přípravky, které bělí nebo zesvětlují.
Vždy vyzkoušejte na nějakém bezpečném místě, zda i přírodní přípravek nenechává na koberci světlé fleky.
Buďte velmi opatrní, jestliže čistíte vlněný koberec – ten nemá rád žádný velký tlak, ale ani nic, co by mohlo odmastit jeho přirozenou tukovou ochranu.

 

Mnoho urputných skvrn stejně skončí pod rukama odborníků, které si musíte na vyčištění koberců pozvat. V čem z jejich pohledu při čištění koberců nejvíc chybujete? „Lidé ne vždy volí správný čisticí přípravek na určitý materiál koberce, takže ho postupně ničí. Doporučujeme také jakýkoli čistič na skvrny vždy vyzkoušet na skrytém místě a počkat, zda nezesvětlí barvu – což je bohužel nevratný jev.

Někdy se podaří vyčistit skvrnu dobře, ale vznikne další efekt – čistý flek na špinavém koberci. Takže se rozhodně vyplatí svěřit své koberce alespoň jednou za rok do péče odborníka, který má potřebné vybavení, aby zbavil koberce skvrn i nečistot.