Odstranění vodního kamene

Odstranění vodního kamene

Vodní kámen vzniká pak při změně teploty a vyloučením vody. Vodní kámen nejenže vypadá nevzhledně, ale pokud se jej nebudete pravidelně zbavovat, můžete si zničit i různé domácí spotřebiče a bytové součásti.

Existuje několik technik, jak na vodní kámen. Některé jsou více, či méně účinné. Může se jednat například o broušení či užívání složitých a drahých chemických prostředků. Ty ale mohou povrch porušit. Nejúčinnějšími látkami proti vodnímu kameni jsou stejně obyčejná kyselina citrónová a klasický ocet. Obě látky mají společného to, že se jedná o kyselé látky, které vodní kámen naruší.

Vodní kámen v barevné vaně, na dlaždicích a jiných površích Pokud se vodní kámen objeví na vaně, zkuste jej otřít hadříkem namočeným v džusu. Obvykle to však není tak jednoduché, abyste se jej zbavili, je nutné jej nechat namáčet v kyselém roztoku hodinu i více.

Vodní kámen v rychlovarné konvici a kávovaru Naplňte konvici z 1/2 octem anebo kyselinou citronovou a nechte působit 1 hodinu. Pak dolijte do nádoby vodu a svařte. Vylijte z ní vodu, dříve než vychladne, a pak ještě několikrát konvici propláchněte studenou vodou. Je nutné odstranit veškeré zbytky citronové šťávy a octa. V kávovaru nechte proces proti vodnímu kameni projet bez kávy pouze s citronovou anebo octovou vodou a následně i bez ní. S čistou vodou proces opakujte 3x. A následně ještě nádobu několikrát propláchněte čistou studenou vodou.

Vodní kámen v myčce a pračce i zde ocet udělá skvělou práci. Odstraní nejen vodní kámen, ale veškeré škodlivé usazeniny, které se uvnitř nashromáždily v průběhu jejího praní. Na čištění od vodního kamene použijte litr octu anebo citronové šťávy, kterou vlijete do prostor, kam běžně dáváte prací prostředek. Pak pusťte normální prací cyklus bez oblečení. V myčce ocet nelijte do dávkovače, ale spíše do spodní části stroje, a také nechte projet jeden mycí cyklus.

Vodní kámen na vodovodních kohoutcích S vodovodním kohoutkem to není jednoduché. ocet nalijte do rozprašovače, kohoutek postříkejte a nechejte hodinu působit, pak vezmete utěrku a otřete čistou vodou. Pokud tam ještě nějaký vodní kámen zůstal, vezměte žínku namočenou do octa a jemně drhněte.