Co nepatří do myčky nádobí

Co nepatří do myčky nádobí

Některé kusy vybavení byste tomuto spotřebiči přece jen neměli svěřovat.

Jestliže výrobce nedoporučuje dávat konkrétní nádobí do myčky, nedělejte to. On dobře ví, zda daný materiál či povrchová úprava snesou časté vystavování vyšší teplotě vody i jejímu delšímu působení, stejně tak silnější koncentraci přípravků. Na jaké materiály byste měli být opatrní?

Spotřebiče obvykle pracují s teplotou 60 až 70 °C a na oplachování používají vodu chladnější – toto velké rozpětí může křehčímu nádobí škodit. „Některé myčky však disponují speciálním programem na sklo a pak umožňují jemnější mytí v horním koši nebo v celém prostoru. Tlak vody i její teplota jsou nižší než obvykle.

Běžné skleněné nádobí bez ozdob myčka zvládne, je-li však sklo dekorované, dejte si pozor. Zejména kusy zdobené zlatem myjte vždy ručně. „Vadí také kovový dekor a do myčky nedávejte ani broušené a křišťálové skleničky vzhledem k vyššímu obsahu olova. Kvůli působení čisticích solí se takové sklo postupně stává ‚neprůhledným‘ a skleničky pak vypadají jako špinavé.

Dále vše, co je ze dřeva, by se mělo myčce vyhnout. Nejde jen o prkénka a vařečky, dřevo může být i na rukojetích náčiní nebo příborů. Tento materiál je porézní, dobře natahuje pachy a nemá rád vlhko, natož dlouhé máchání ve vodě vysoké teploty. Časem se bude kroutit a praskat, rychlejší degradace bývá patrná u dřevěných předmětů slepených z několika dílů.

Taktéž nože, struhadla či škrabky je lepší umýt ručně. Totéž platí i pro některé nástavce spotřebičů, například mixérů.

Do myčky raději nedávejte ani nádobí s teflonovým povrchem, silný tlak vody v kombinaci s chemickými přípravky ho naruší a časem se může odlupovat. Současně dochází k odmaštění. Rovněž předměty z hliníku nebo stříbra myjte v ruce, v myčce by zčernaly. V ruce myjte i měděné nebo litinové nádobí.

Naučte se před mytím z nádobí odstranit všechny zbytky potravin, i kdyby šlo jen o dvě špagety, jinak si koledujete o ucpání odpadu. Stejně tak do myčky nepatří sklenice třeba od okurek nebo marmelády, pokud na nich zůstaly papírové etikety. Mohly by se dostat do filtru a poničit ho. Vhodné nejsou ani svícny či popelníky, byť vyrobené z materiálů, které jinak myčka zvládne. Vosk nebo popel z cigaret spolehlivě znečistí ostatní nádobí.