Mytí oken v zimě
Abyste byli s výsledkem spokojeni a také aby nedošlo k poškození oken, vyplatí se v zimě dodržovat určitá pravidla.
Z hlediska čištění je potřeba vzít v úvahu, že prostředky na mytí oken poskytují bezchybný výsledek až asi od 5 °C. „Ale podobné to je i v příliš horkém létě, kdy se přípravky rychle odpařují a výsledek opět nemusí být dokonalý. Zásadně dávejte pozor, abyste při mytí za nízkých teplot nepoužívali horkou, ale vždy jen vlažnou vodu asi do 30 °C.
Až umyjete rámy, otřete je dosucha, což je základ jakéhokoliv čistého povrchu. Když bude povrch mokrý, voda se vypaří a zůstanou stopy po vodním kameni. Pak se pusťte do skel.
Doporučujeme používat roztok alkoholového čisticího prostředku s vodou, aplikovat ho rozprašovačem a rozmýt mikrovláknem. Neplýtvejte teplou vodou; jakmile se roztok dotkne studeného skla, teplota se stejně sníží. Hadřík složte tak, aby nabídl 8 až 12 stran a stírali jste vždy čistou plochou, pak skla vyleštěte speciálním mikrovláknem na lesklé povrchy. Nebo aplikovaný roztok stáhněte stěrkou na okna. Pokud na oknech zůstanou šmouhy, setřete je čistým vlhkým mikrovláknem, ale bez čističe, a doleštěte papírovou utěrkou.
Běžné přípravky na čistění oken obsahují alkohol, který nezanechává stopy. Pokud chcete jiné řešení, můžete je nahradit octem nebo třeba Alpou. Na výrazně zašpiněné plastové rámy lze zkusit některý z profesionálních čističů.
Dobrým nápadem není čištění na sucho, protože špína a prach usazené na oknech by při suchém čištění mohly poškrábat sklo či rámy. Rovněž platí, že drsné houbičky či abraziva na okna nepatří.