Jak vybrat koberec

Jak vybrat koberec

Koberec, který je určen do dětského pokoje, bude vypadat jinak než třeba do ložnice.

Když se budeme procházet obchodem s koberci, asi nás překvapí široký výběr, pestrá barevná škála a značně odlišné ceny. Zorientovat se nám chvilku potrvá. Proto si v duchu vymezíme základní požadavky a neváháme se podrobně vyptávat prodavače. Stejně tak se nezdráháme jednotlivé kusy pečlivě ohmatat a obrátit koberce i z rubové strany.

Na cenu a kvalitu má vliv zejména druh používaného vlákna a konstrukce vlasu. Za levnější se považují koberce z umělého vlákna, naopak přírodní (vlna, hedvábí) jsou dražší. Stejně tak komfortnější je konstrukce střižený vlas než kobercová smyčka. Ta se ale lépe udržuje, proto je vhodná do zatěžovaného prostoru, třeba již zmiňovaného dětského pokoje.

Při rozhodování nám pomůžou symboly, které jsou na rubové straně koberce. Přehledné piktogramy nás informují o komfortu užívání (nízký, malý, dobrý, vysoký a luxusní). Také se dozvíme, zda je koberec vhodný do domácího prostředí a jakou zátěž snese. Na značkách sledujeme i doplňující vlastnosti, které nás mj. informují o tom, zda lze na koberec postavit kolečkovou židli nebo je-li kus vhodný pro místnost s podlahovým vytápěním.

Koberec si můžeme pořídit jako celoplošný nebo kusový. Kusové koberce jsou dnes mnohem žádanější, zákazníci raději investují do menšího, ale mnohem kvalitnějšího provedení. Velmi oblíbené jsou koberce ze 100% střižní vlny, které se prodávají v mnoha barevných provedeních a vzorech.

 

Materiál:

Od výběru materiálu se odvíjí i kvalita koberce a jeho použití v interiéru. V podstatě máme dvě možnosti. Buď si vybereme koberec s umělým vlasem nebo přírodní materiál. Mezi nejčastěji používané vlákno u celoplošných koberců patří polyamid (nylon), které je mimořádně pružné a trvanlivé. Dnes se obvykle prodává s tzv. nešpinivou úpravou, třeba Scotchgard, Teflon protection, apod.

Oblíbený materiál, zejména pro svou nižší cenu, je polypropylen, který velmi dobře odolává vlhku a je barevně stálý. Mezi nevýhody patří malá pružnost, proto se obvykle prodává v konstrukci smyčkových koberců. Cena je zhruba 400 Kč za metr čtvereční. Koberce z umělého vlákna se prodávají spíše jako celoplošné, zátěžové.

Naopak kdo chce přírodní materiál (koberec vlněný, hedvábný) nebo z rostlinného vlákna (sisal, mořská tráva, kokos apod.), rozhodne se spíše pro koberec kusový. Cena koberce z přírodního materiálu je mnohem vyšší, ale kusové koberce jsou dnes zkrátka in.

V moderním interiéru se přírodní kusové koberce pokládají na dřevěné či laminátové podlahy a jejich funkce je zdobit. Kusové kvalitní koberce jsou takovým malým uměleckým dílem. Jejich barva a vzory často odrážejí módní trendy.

 

Tipy:

- Koberec se smyčkovým vlasem je jednodušší na údržbu.

- Střižený vlas je hustší a komfortnější než smyčkový.

- Koberec zabírá poměrně velkou plochu, proto dokáže pokoj opticky prosvětlit, zvětšit, zmenšit, rozlišit komunikační a relaxační zóny apod.