Hadičky k bateriím
Nejčastější pojistná událost domácností je vytopení vodou z prasklé vodovodní hadičky.
Takzvané „pancéřované" hadičky neznamenají, že jsou neprůstřelné. Jsou to hadičky, které jsou opletené kovem, aby byly pevnější a odolnější. Ale přitom jejich životnost není nekonečná.
Většina z nás má doma hadičky vyrobené z gumy nebo silikonu často opletené nerezovým lankem. I když se jim říká pancéřové, svému názvu bohužel nedostojí. Tyto levné hadičky mají totiž životnost pět až deset let, záleží, jakému prostředí jsou vystaveny. Pokud se k nim chováte nešetrně, mohou prasknout i po pár měsících.
Pokud máte tedy doma gumové hadičky, kromě délky používání hlídejte i jejich oplet. I jeden pichlavý drátek dokáže pustit do bytu až 1500 litrů vody za hodinu. Hadičky jsou náchylné na opotřebení, oplet se poškodí i při kontaktu se saponáty, které tak rádi dáváme do skříněk pod dřez nebo umyvadlo. Pozor také na již zmiňované vlhké hadry, dokážou rychle porušit i novou hadičku. Kromě poškození povrchu jsou dalším bolavým místem gumových hadiček i jejich spoje. Gumová hadice je totiž ke kovové matce přilepená a lepidlo se může časem uvolnit. Pokud si nejste jisti svou hadičkou, zkuste za ni zatáhnout. Třeba se dočkáte nepříjemného překvapení, které však můžete vyřešit okamžitě, než aby vám pak někdo volal do práce, že má vodopád ze stropu.
Máte-li doma hadičky z gumy nebo silikonu, věnujte jim pravidelnou pozornost, vyplatí se to. Určitě také nezapomeňte na dobré pojištění domácnosti. Při výměně vodovodních hadiček pak raději sáhněte po těch z nerezového vlnovce Flexira. Tento materiál má řadu výhod. Spoje u chirurgické oceli jsou svařené, nemůže tak dojít k havárii jako u lepené gumy. Také speciální povrchová úprava je odolná vůči chemikáliím, můžete je tedy bez obav použít i ve vlhkém prostředí. Proti gumě se na chirurgické oceli upravené speciálním zvlněním (proto nerezový vlnovec Flexira) neusazují sedimenty nebo šlemy.