Domácí odpuzovač komárů
Stačí zhruba tříkorunová investice v jakémkoliv běžném obchodě s potravinami a alespoň trošku šikovné ruce a máte postaráno o klidnou noc bez komárů i chemických výparů.
Tichý bzučivý zvuk, šimravý pocit na kůži a pak svědivý otok, který vás nutí ke škrábání. Ne nadarmo se v sibiřských stepích používalo uštípání bodavým hmyzem jako jedno z nejkrutějších mučení.
Pokud jde o odpuzení komárů a dalšího bodavého hmyzu z míst, kde bychom rádi strávili příjemný večer, a nechceme i sami sebe trávit chemickými repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách.
Mezi osvědčené pomocníky v tomto směru patří vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně, jen jeho zápach nemůžeme označit za právě podmanivý. Proto je lepší svazečky této rostliny, které si lze natrhat podél cest, rozvěsit spíše do předsíně nebo na verandu než do uzavřené místnosti. Stejné je to i s česnekem kuchyňským (Allium sativum), ze kterého by se dal vyrobit i velmi účinný tělový repelent. Je však poměrně agresivní, protože leptá pokožku, a tak jej doma využijeme proti hmyzu jen v několika zavěšených svazečcích. Pokud to tedy sneseme, protože zdaleka nevoní každému.
O poznání lépe už jde cítit libeček lékařský (Levisticum officinale), který v minulosti neodmyslitelně patřil do kuchyní našich babiček a dnes se tam vrací. Jeho vůně intenzivně odpuzuje hmyz, ale nám lahodí. Podobné je to i se snítkami šalvěje. Rozvěsit její nať kolem oken znamená vyhnout se nepříjemným štípancům. Těžší je to například s populární levandulí. Ta sice vynikajícím způsobem odpuzuje kuchyňské moly, ale proti komárům vás její vůně neochrání.
Na samotném vrcholu, pokud jde o repelentní účinky a úžasnou svěží vůni, pak stojí v Česku nepůvodní citronová tráva (Cymbopogon citratus). Její pronikavé citrusové aroma, pro které jistě najdete využití i při vaření, komárům vyloženě vadí.