Domácí kino

Domácí kino

Sedíte v kině, sledujete film a zvuk zní všude kolem vás. Chcete mít tento pocit i doma? 

Domácí kino přináší opravdu skvělý prožitek ze sledování filmů nebo z poslechu hudby, a to právě díky prostorovému přenosu zvuku.

Chcete-li propojit vaše domácí kino s více zdroji (televizor, DVD přehrávač, počítač, přehrávač na Blu-ray disky, projektor atd.), rozhodně zvolte vícekanálový systém. Pro poslech hudby můžete kino propojit s CD přehrávačem, ale kvalitní domácí kina nebývají jen systémem reproduktorů, jejich součástí bývá i kvalitní receiver.

 

Při koupi dbejte na tyto faktory:

kvalita zvuku, potřebný výkon soustavy (s rezervou), umístění hlavního modulu a reproduktorů či možnosti připojení dalších zařízení. Samozřejmě velkou roli hraje i pořizovací cena. Dobré systémy zakoupíte v cenových relacích kolem 10 000 Kč.

Chceme-li kvalitní přenos zvuku, měli bychom se zajímat o hodnoty tzv. harmonického zkreslení, které by nemělo být příliš výrazné. Pro dostatečný výkon nám i s rezervou stačí hodnota kolem 100 wattů na jeden kanál. U mnoha soustav je udávaný výkon ve stovkách wattů, což bývá ovšem většinou marketingový tah sloužící k nalákání zákazníků. Výrobci jej uvádějí totiž jako součet výkonů jednotlivých kanálů a vyšší číslo samozřejmě působí na zákazníka lépe. Vždy se dívejte na výkon udávaný jak RMS výkon.

Pokud nechcete nic složitě řešit, sáhněte po systému domácího kina obsahujícím vše potřebné v jednom balení. S jeho koupí získáte reproduktory, potřebnou kabeláž, zesilovač, případně i FM rádio a CD/DVD/Blu-ray přehrávač. Ve většině případů vás vyjde sada „vše v jednom“ levněji, než kdybyste si domácí kino sestavovali sami.

Další možností je koupit jednotlivé komponenty (zesilovač/AV receiver, reproduktory, přehrávač) zvlášť. Toto řešení je však náročnější nejen časově, ale zpravidla i finančně. Přitažlivé bude spíše pro nadšence z řad audiofilů, kteří hledají co nejvyšší kvalitu reprodukce či možnost komponenty systému doplňovat a obměňovat.

Sady „vše v jednom“ obvykle nejsou navržené k rozšiřování a často neumožňují snadné použití jiných než dodávaných reproduktorů. Na rozdíl od samostatně prodávaných komponent také často nemají tak vysoký reálný výkon, tudíž nemusí být ideální volbou pro ozvučení velkých prostor či použití v hlučnějším prostředí.