Nábytek z palet

Nábytek z palet

Nábytek z palet hýbe světem. A není nic jednoduššího, než si vyrobit sezení, postel stůl nebo polici. Že nevíte jak na to? S našimi návody to zvládnete.

Prvním krokem je zajištění potřebných palet. Cena je závislá na typu, odebíraném množství, ale hlavně na stavu palet. Cena nové palety by neměla překročit 300,- Kč za kus bez DPH, většinou se ale dá sehnat do 100,- Kč za kus. Pro ověření nabízené ceny se podívejte do orientačního ceníku EURo palet a následovně na seznam prodejců palet. Zkuste se nejdříve podívat v okolí, optat se ve skladech, mrknout na inzerci, nebo menších obchodech.

Pokud palety ještě nemáme a budeme je kupovat, je dobré vědět, jaké druhy palet se vyrábějí. Nejpoužívanějším typem je Europaleta (někdy také označena jako EUR paleta), která je normovaná. Nebojte se drobných šrámů a oděrků, krása je schovaná pod povrchem. Ostražití buďte hlavně na plíseň a větší praskliny.


Palety:

Parametry euro palet odpovídají předpisům Mezinárodní železniční unie (UIC) i předpisům European Pallet Association (EPAL). Rozměry euro palety jsou odvozené od rozměrů železničních vagónů.

Vzhledem k tomu, že EUROpalety jsou vratné palety, jsou definovány i další stupně jejich opotřebení:

EURO paleta A - je světlá, čistá, bez vlhkých plísní. všechny špalky jsou ostrohranné, nevyštípané, svlaky nepoškozené.

EURO paleta B - tmavší, šedivá nebo tmavé hnědá, bez vlhkých plísní, všechny špalky jsou ostrohranné, nevyštípané, svlaky nepoškozené. Může být i opravovaná.

EURO palety C - světlá nebo tmavá, poškozená, mohou chybět některé komponenty, má rozštíplé víkové desky ev. špalky, paleta si zachovává i přes toto poškození původní tvar. Před dalším použitím nutno opravit.

 

Postup (postel): 

Nejdříve si palety rozložíme na rovný povrch a zkusíme si namodelovat, jak bude výsledná postel vypadat. Ne vždy se obejdeme bez řezání. Zvažte rozměr použité matrace a umístění v pokoji. Ty nejhezčí palety umístíme tam, kde budou vidět a ostatní schováme, třeba do spodního patra. Je potřeba počítat s tím, že palety nejsou úplně dokonalé a rohy nemají přesně do 90°. Různým přeskupením a otočením zkusíme namodelovat ideální rozložení, tak aby mezi paletama nevznikaly zbytečné mezery. Nebojte se použití hrubé síly, paleta má nosnost 1000 kg, tak nějakou tu ránu snese.

Rozložení palet zkouška Rozložení palet finální Rozložení palet detail výřezu Rozložení palet detail výšky
Když máme rozložení jasné, dalším krokem je úprava rozměrů palet. Tento krok závisí na vybraném tvaru postele. My potřebujeme pro zadní část vyrobit šířku 160 cm, ale palety máme umístěné dlouhými stranami k sobě, což dává šířku 240 cm. Buď můžeme z každé palety uříznout 40 cm, nebo z jedné palety 80 cm, nebo to vymyslet nějak rafinovaněji a na paletách vyříznout schod, do kterého druhá paleta zapadne a při finálním sestavování tento spoj pojistíme hřebíčkem. Odpadne nám tak vymýšlení nějakého spojovacího členu.Spojení palet zkrácení Spojení palet detail spojení Označení palet Výsledný tvar postele
Nyní když je finální tvar a rozměry palet jasné, označíme si jednotlivé kusy, abychom i při závěrečném sestavování věděli, kam jaká paleta patří. Označte si i otočení palety, například vyznačením šipky směrem k oknu na výslední místě.


Opracování:
Palety máme v cílovém rozměru a víme kde jaká bude. Nejdříve vyndáme všechny sponky a malé hřebíčky. Dále zatlučeme hlavičky hřebíků, které koukají ven, například důlčíkem. Mohly by nám totiž poškodit brusný pás při broušení a to je škoda, když jeden stojí 50,- Kč. Všechny hrany otupíme hoblíkem, bruskou, nebo brusným papírem. Hoblík je nejlepší, protože nám vytvoří krásnou souvislou hranu, bez vlnek. Vrchní části prken pak nahrubo obrousíme pásovou bruskou s pásem hrubosti přibližně P80.

Nářadí pro opracování palet:
Obroušení nebude nikdy dokonalé, jde nám hlavně o to, aby nám z palet netrčely třísky a krycí barva dokázala vše zakrýt. Pokud vytváříte na paletách nějaké schůdky, klíny, nebo patenty, můžete si zapadající hrany zkosit, aby šly lépe do sebe. Počítejte i s následujícím nátěrem, který přidá prknům trošku do tloušťky a původně vyrobený schůdek nebo klín již nemusí sedět.


Ošetření palet:
Někdo tvrdí, že je to zbytečné, ale my jsme se rozhodli palety naimpregnovat prostředkem proti škůdcům, plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu. Přípravků je hodně - Bochemit, Lazurol, nebo Balakryl napouštědlo. Koupili jsme Lazurol tři plechovky 0,75l, každá za 150,- Kč. Dále pak sadu štětců za 50,- Kč a ředidlo S6006 za 45,- Kč, protože impregnace je syntetická a použité štětce je potřeba vyprat, pokud je nechceme vyhodit.

Prostředky pro impregnaci palet:
Při nátěru je potřeba mít na paměti, že syntetika smrdí a musíme palety natírat venku. Doporučená teplota pro impregnaci je minimálně 7°C a další nátěr můžeme aplikovat již po zaschnutí. Další výhoda impregnace je, že pomocí štětce zbavíme palety povrchové nečistoty a prachu po broušení. Palety tedy naimpregnujeme a necháme přes noc uschnout. Postačí jeden nátěr.


Závěr:

Na spodky palet nalepíme filcové nálepky a nainstalujeme na výsledné místo. My jsme pod postel umístili dva kusy prodlužovacích kabelů a podsvícení z LED pásků s dálkovým ovladačem. I po týdnu používání palety sedí na původním místě a nijak se nehýbou, takže je ani nijak nespojujeme ani nesvazujeme k sobě.

Z palet vyrobíte jakýkoliv nábytek.