Čištění dna bazénu
S bazénem jste si pořídili filtraci, pravidelně do něj házíte chlorové tabletky, a přesto se vám na dně a na stěnách zachycují nečistoty.
K čištění usazenin malých nadzemních bazénků vám bohatě postačí ruční vysavač. Vysávací hlavu s kartáčem koupíte za dvě tři stovky, potřebujete ji ale nasadit na teleskopickou tyč, která se prodává zvlášť. Ruční vysavače pracují na vakuovém principu a připojují se k pískovému filtračnímu systému, kam se odvádějí nečistoty. Pokud tedy máte filtraci kartušovou, moc vám nepomohou.
Poloautomatické vysavače vám ušetří spoustu práce, protože pracují samostatně. Stejně jako většina ručních vysavačů, i poloautomaty využívají výkon pískové filtrace, k níž se připojí přes skimmer. Působením podtlaku vody se přisají na dno bazénu a trhaným, náhodným pohybem postupují po dně i po stěnách bez vaší asistence. Při výběru poloautomatického vysavače hraje roli velikost bazénu a výkon filtrace. Ujistěte se také, že balení obsahuje dostatečně dlouhou hadici, která vysavači umožní dostat se do všech koutů bazénu. Co je zajímavé, nezávislé testy v minulých letech ukázaly, že vyšší cena v případě poloautomatických bazénových vysavačů nezaručuje lepší kvalitu.
S čištěním velkých bazénů nejlépe pomohou plně automatické vysavače, k nimž nemusíte připojovat žádnou hadici, a navíc u nich můžete nastavit různé čisticí programy. Podobají se robotickým vysavačům a robotickým sekačkám. Samy si zmapují a změří velikost bazénu, na základě toho odhadnou nejvhodnější cyklus čištění a potom už jedou samy. Jejich ceny poslední dobou klesají na přijatelnou úroveň - zatímco v minulých letech stál nejlevnější bazénový robot okolo 20 tisíc, dnes ho díky výprodejům seženete i za polovic. Od nejlevnějších výrobků ale nemůžete čekat zázraky. Levní roboti například nevyšplhají na bazénové stěny a nedostanou se do rohů. Pro menší rodinné bazény nicméně postačí.