Založení trávníku
Hustý a sytě zelený trávník si přejí všichni. Tráva sice roste sama, ale stává se, že nám doslova zmizí před očima. Proto bychom měli trávníku věnovat potřebnou péči.
Hned zjara je nutné vertikutací či provzdušněním odstranit travní plsť, mech a plevel. Další podmínkou kvalitního trávníku je efektivní sekání a samozřejmě také zavlažování. Stejně důležité je ale travní koberec dosívat a pravidelně hnojit. Samostatnou kapitolou je pak zakládání nového trávníku.
Termíny:
Trávu sejeme ve dvou termínech – na jaře a na podzim. Pro jaro je nejvhodnější období zhruba od poloviny března do poloviny května, na podzim pak od poloviny srpna do konce září. Jestli se rozhodneme pro nový trávník, existují dvě řešení: založením trávníku pověříme odbornou firmu, nebo se do práce pustíme sami.
Před výsevem se postaráme o zeminu, která většinou obsahuje plevele. Zhruba tři týdny před samotným výsevem aplikujeme herbicid, který je odstraní.
Podmínkou pro založení kvalitního trávníku je co nejrovnější povrch půdy. Před výsevem plochu vyrovnáme – u větších pozemků použijeme speciální půdní kultivátory, u malých výměr stačí, když půdu překopáme a uhrabeme.
Z půdy vybereme kameny, kořeny a vyhrabeme zbytky rostlin. Připravený povrch pokryjeme zhruba dvoucentimetrovou vrstvou trávníkového substrátu, který obsahuje křemičitý písek a hnojivo. Poté vše lehce uválcujeme a zakropíme, aby podklad přirozeně slehl. Nepoužijeme-li substrát, těsně před setím pohnojíme půdu průmyslovými hnojivy.
Travní směs:
Travní směs vybereme podle nároků na trávník. U travní směsi pro okrasné trávníky činí výsevné množství na plochu 100 m2 zhruba 2–2,5 kg, např. u krajinných trávníků je ale doporučené množství 1–1,5 kg. Vždy počítáme s rezervou přibližně 20 % osiva pro případné dosetí řídkých nebo prázdných míst.
Menší plochy oséváme ručně, na větší plochu použijeme sypací vozík, kde se dá přesně nastavit předepsaná dávka osiva. Sejeme šachovnicovým způsobem, tedy do kříže, čímž docílíme rovnoměrného rozptýlení osiva. Následně pozemek uválíme rýhovanými válci, aby došlo ke spojení semen se substrátem. Pak už zavlažujeme a asi za měsíc se plocha zazelená krásným pažitem.