Zácpa
Zácpa patří mezi trávicí problémy, které často ani nevnímáme, vždyť rychlost látkové výměny bývá u každého člověka jiná. Přesto ale každý člověk během svého života zažije zácpu.
Co je zácpa? O zácpě mluvíme tehdy, když vyprazdňování probíhá zřídka a s obtížemi, během týdne máme stolici méně než třikrát, stolice je příliš tvrdá, nedokážeme se najednou zcela vyprázdnit, nebo mezi dvěma stolicemi projde více než 48 hodin.
Samozřejmě, zácpu, která mohla být způsobena nějakou potravinovou složkou nebo jako vedlejší účinek nějakých léků, může mít občas každý z nás, což je však obvykle dočasné a obvykle to samo přejde. Na mnohem vážnější problém může poukázat pravidelně se opakující zácpa, která jen těžko prochází a příliš rychle, bez jakéhokoliv jednoznačného důvodu se znovu objevuje.
Účinným řešením může být v takovém případě absolvování čištění střev, avšak doporučuje se obrátit se na odborníka ještě předtím, než by mohly nastat vážnější komplikace.
Prevence zácpy:
Hlavními příčinami může být nesprávná životospráva a špatné stravovací návyky jako jsou např. nedostatečná konzumace vody, strava chudá na vlákniny, sedavý způsob života. Zdravě se stravovat a dodržovat zdravý životní styl je základem toho, abychom předešli zácpě.
Každý den pijme minimálně 2,5-3 litry tekutin, nejlépe čistou neperlivou vodu. Vlákniny potřebné pro zdravé a správné fungování střev a zdravé trávení můžeme získat z ovoce a ze zeleniny, jakož i z obilovin. Doporučujeme, abyste ovoce a zeleninu konzumovali v syrovém stavu. Při jídlech z obilovin upřednostněte ty, které obsahují celozrnnou mouku.
Velmi důležitý je pravidelný pohyb, kterému se věnujme nejméně každý druhý den, nebo alespoň tři – čtyřikrát týdně. Když máme možnost, sportujme na čerstvém vzduchu a provádějte takové pohyby, které nám zrychlí tepovou frekvenci, zapotíme se přitom, čímž spustíme i detoxikační procesy organismu. Pohyb má velmi dobrý vliv na naše vnitřní orgány, zlepší se prokrvení organismu a rozhýbe se žaludek i střeva.
Často i lidé, kteří ”žijí zdravě”, zapomínají na to, že pravidelné absolvování čištění střev je kvůli zdraví střevního traktu velmi důležité. V znečištěném střevním traktu se totiž stolice pohybuje pomaleji, proto snadněji dochází ke vzniku tvrdé stolice, což může vést ke vzniku zlaté žíly. Když už se vyvinuly hemoroidy, mnozí lidé zadržují stolici kvůli bolestivému vyprazdňování, čímž také může vznikat zácpa, a to potíže se zlatou žilou ještě dále zhoršuje.
Zácpu mohou způsobit i psychické problémy (stres, rychlá konzumace stravy) nebo jiná onemocnění (zadržování stolice kvůli hemoroidům, cukrovka, nízká aktivita štítné žlázy), dále různé speciální životní situace (např. těhotenství) a také různé léky.
Rady:
Pokud není zácpa důsledek jiného onemocnění, spočívá léčba především ve změně stravovacích návyků a v prevenci. Kapky a projímadla jsou sice účinné, ale jednorázové řešení a navíc si na ně tělo může zvyknout.
Podobně je to i s klystýrem – jeho častá aplikace může poškodit střevní sliznici. Mnohem účinnější – avšak namáhavější – metodou je naučit se nové návyky. Zkuste si ráno přivstat a vypít na lačno hrnek teplé vody. Ideálně ji můžete doplnit vlákninou.
Případně si ji připravte už večer a přes noc v ní nechte louhovat čtyři sušené švestky, které ráno sníte a vodu vypijete. Po dvaceti minutách běžte na toaletu a snažte se o stolici. Nenechte se odradit tím, že to nepůjde. Podstatné je dělat tento rituál pravidelně a tělo si postupně začne na ranní vyprazdňování zvykat.