Výroba domácích svíček

Výroba domácích svíček

Vytvořte hřejivou atmosféru všech slavnostních příležitosti! Svíčky jsou díky své kráse a příjemnému světlu ideálním způsobem dekorace a jejich výroba je přitom velmi snadná.

Svíčky můžeme vyrábět ze svíčkového gelu a různých typů vosku - hlavní dva druhy jsou parafin a včelí vosk. Do parafinu se většinou přidává stearin, který vylepšuje jeho vlastnosti. Z přírodních vosků se mimo včelí používal v minulosti k výrobě svící také vosk z vavřín.

 

Postup výroby:

Nejprve roztavte práškový vosk ve vhodné skleněné nádobě (např. sklenici od marmelády). K urychlení rozpouštění vosk promíchávejte. Do roztaveného vosku nožem nastrouhejte trochu barvy na svíčky. Barvy přidejte podle uvážení tolik, abyste dosáhli požadovaného odstínu. Můžete samozřejmě smíchat i několik odstínů. Nakonec směs důkladně promíchejte, aby se barva zcela rozpustila.
Barvy mají tendenci během schnutí blednout, proto při přípravě namíchejte odstíny trochu tmavší, než jaké mají ve výsledku být. Čím je vosk hustší, tím rychleji tuhne.

Připravte plech na pečení a vyložte jej rostlinným pergamenem či pečícím papírem. Pro jistotu jej na krajích připevněte pomocí lepicí pásky. Vosk nalijte na plech tak, aby se vytvořila jednolitá vrstva silná cca 3 až 5 mm.
Počkejte zhruba minutu a pomocí nože plát nařežte na čtverečky o velikosti přibližně 10×10 cm. Uprostřed každého z nich udělejte párátkem díru. Až vosk úplně ztuhne, můžete vytvořené čtverečky sejmout z plechu.
Chcete-li si vytvořit vícebarevnou svíčku, opakujte tento postup pro každou barvu.

Navršte čtverečky na sebe a dírou uprostřed protáhněte zesílené svíčkové knoty.
I po úplném zatuhnutí vosku můžete poopravit vzhled každého čtverečku - lze je mírně roztavit nad parou. K odstranění zbytků vosku nebo k úpravě okrajů můžete použít obyčejné nůžky.

 

Výroba gelové svíčky:

Na dno nádobky (budoucího svícnu) kápněte trošku lepidla a přilepte knot.

Rozpusťte svíčkový gel v hrnci dle návodu. Můžete jej předem rozkouskovat, aby tál rychleji. Klíčová je správná teplota, která by měla být kolem 90 st. C. Přehřátý gel ztrácí na průhlednosti, klidně proto použijte teploměr. Všechen gel by měl roztát a měl by mít konzistenci podobnou sirupu.

Postupně přidávejte barvivo (barviva) a promíchávejte, až dosáhnete odstínu, který se vám zamlouvá. Pokud chcete do svíčky přidávat i dekorativní předměty, raději si vyrobte gel světlejší, aby dekorace pěkně vynikly. Přidejte pár kapek esenciálního oleje.

V troubě (cca 60 stupňů) nebo mikrovlnce si předehřejte si skleněnou nádobku - tento krok by měl zabránit vzniku bublinek při lití gelu.

Pokud chcete použít dekorační předměty, namočte je do horkého gelu a naaranžujte do nádobky.

Lití gelu: Nádobku umístěte na vodorovnou plochu a opatrně do ní nalijte gel. Měl by být stále horký, aby se netvořily bublinky. Dejte pozor na knot - měl by zůstat rovný. Můžete si jej upevnit na tužku položenou napříč nádobky.

Nechte vše zchladnout, případně seřízněte knot a vaše svíčka je hotová.

Používejte pouze esenciální oleje a barviva určené pro výrobu svíček. Nejlepší nádobkou jsou skleněné svícny či hrnečky, ale postačí i jakýkoliv jiný nehořlavý materiál. Jako dekoraci dovnitř svíčky můžete použít prakticky cokoliv (samozřejmě nehořlavého) - barevný písek, kamínky, třpytky, mušle, umělé perly atd.