Vrtání do panelu

Vrtání do panelu

Pokud bydlíte v panelovém domě, určitě jste už zaslechli zvuk vrtačky zakusující se do betonové zdi.

Intenzita hluku a délka vrtání souvisí se zkušenostmi pracovníka, který drží nářadí v rukách. Zatímco nepoučený trápí vrtačku, sebe i okolí dlouhé minuty, zkušený odborník zvládne práci během chvilky. Dobře totiž ví, jaký stroj i vrták použít.

I když se budete sebevíc snažit, uděláte v paneláku běžnou vrtačkou do zdi jenom důlek. Příklepová vrtačka poskytne výsledek o něco lepší: disponuje mechanickým příklepem, vhodným pro vrtání do zděné stěny nebo kamene. S vrtáním do panelu mít ale problém bude - jde to sice, ale dře to.

Řešení: vezměte do ruky elektropneumatické kladivo a nechte se překvapit rozdílem při práci, kdy vrták do panelové zdi zajede jako do másla. Elektropneumatické kladivo je vpodstatě vytuněná příklepová vrtačka.

Místo mechanického příklepu však má o několik tříd výkonnější elektropneumatický příklep, díky kterému vrták bez problémů provrtá železobeton, panel a další houževnaté materiály. Není lepší volby při vrtání do panelu než elektropneumatické kladivo.

 

Tipy:

Aby vrták neprojel skrz zeď, použijte tyčovou zarážku, tzv. hloubkový doraz. Pomocí hloubkového dorazu regulujete hloubku vrtané díry.
Před zahájením práce se ubezpečte, zda nejsou v místě vrtání ve zdi elektrické kabely nebo vodovodní trubky.
Při vrtání elektropneumatickým kladivem do tvrdého materiálu na vrták netlačte, protože tak bráníte příklepovému mechanismu v práci - zapomeňte na sílu, nechte pracovat stroj, jinak se utaví vrták.
Čím tvrdší je materiál do kterého vrtáte, tím pomalejší by měly být otáčky. Myslete také na chlazení vrtáku.