Jak ušetřit tisíce za vodu

Jak ušetřit tisíce za vodu

Koupelna s toaletou a kuchyň. Právě na ně se musíte zaměřit, jestliže chcete ušetřit za vodu. Jaká opatření udělat?

Průměrně každý z nás denně spotřebuje asi 150 litrů vody.  Hlavně na mytí, sprchování, praní, mytí nádobí a úklid. Mnozí k tomu přidávají další litry, kterými zalijí zahrádku, opláchnou auto nebo napustí bazén.

 

Co dělat/nedělat:

Sprchujte se - oproti koupání ve vaně spotřebujete při sprchování asi jen jednu třetinu objemu vody.

Přidejte vzduch - běžnou baterií proteče až 15 litrů vody za minutu a po přidání perlátoru je průtok poloviční. Když si to spočtete na čtyřčlennou rodinu a rok, jste na úspoře kolem deseti kubíků vody, což je kolem 1600 Kč. Klasickou baterii nahraďte pákovou, protože je až o třetinu úspornější.

Omezte splachování - klasické WC potřebuje na spláchnutí deset litrů, když si však pořídíte novější model s možností dvojího spláchnutí, pak to mohou být jen tři litry – nebo sedm. Hodně lidí začalo splachovat toaletu také vodou dešťovou nebo užitkovou. Někde vodu po sprchování nevypouštějí přímo od odpadu, ale použijí ji ještě na splachování toalety.

Perte úsporně - tedy na program, který přizpůsobí množství vody objemu prádla. Pokud takovou možnost nemáte, pak ušetříte tak, že budete prát až ve chvíli, kdy pračku opravdu naplníte a využijete její kapacitu. Díky moderním pracím prostředkům se obejdete bez předpírky, což také ušetří. Argumentem k výměně pračky se může stát údaj, že víc než desetileté přístroje spotřebují na jeden cyklus praní 80–90 litrů vody, kdežto ty nové asi polovinu.

Nenechávejte kapat kohoutek - stačí vyměnit těsnění a je to. Kape-li kohoutek dlouho, může jím zbytečně zmizet až sto litrů vody týdně!

Nenechávejte téct vodu - při čištění zubů se naučte na vyplachování používat jen vodu v kelímku jako například u zubaře.

Nemyjte nádobí v ruce - myčka je – co se množství vody týče – oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou nejméně pětkrát úspornější. Před vložením do myčky špinavější nádobí rychle opláchněte vodou, nepotřebujete pak volit program s předmýváním a šetříte vodu i energii.