Jak udržovat dřevěný plot

Jak udržovat dřevěný plot

Plot ze dřeva je u našich domů a chat stále nejoblíbenější, ale zhruba po 3 až 5 letech se opotřebuje a vyžaduje nový nátěr.

Pouze kvalitní nátěr dřevěného plotu může splnit svůj účel.


Jak na to:

U nového plotu je nutné vyčkat na jeho dokonalé proschnutí, což ověří vlhkoměr. Plot musí mít také sražené hrany jednotlivých latěk. U starého plotu je třeba dokonale odstranit starý nátěr – horkovzdušnou pistolí, případně chemikáliemi a špachtlí.
Prvním krokem v péči o plot je impregnace dřeva fungicidním prostředkem, což zajistí rovnoměrnou nasákavost, celistvost a odolnost budoucího nátěru proti poškození, dřevokaznému hmyzu a případným nemocem.
Další fáze natírání plotu je opět vyčkávací, protože dřevo opatřené impregnací vysychá alespoň 24 hodin.
Výběr konkrétní svrchní barvy už záleží na uživateli. Přirozený odstín dřeva podpoří lazurovací laky, zatímco krycí nátěry lze zvolit v rozmanitých barvách. Doporučují se 3 vrstvy a odstup mezi jednotlivými nátěry 24 hodin. Vodou ředitelné barvy usnadňují práci, syntetické jsou zase lépe přilnavé.

Dřevěný plot ideálně doplňuje tradiční i moderní domy a často je pýchou majitelů, proto se starost o něj rozhodně vyplatí. Plotu pomohou také laťky seříznuté do špičky, díky nimž bude lépe odtékat voda, která jinak poškozuje materiál.

Další tip se týká vegetace okolo plotu, již je dobré omezit na minimum. Ze stromů a keřů se totiž na plot mohou dostat různé škodlivé látky, hmyz a jiní živočichové. Nepříznivý je také stín, který podporuje vlhkost a výskyt plísní, což jsou největší nepřátelé dřevěného plotu.

Všem hlavním problémům s dřevěným plotem lze předejít kontrolou několikrát do roka, při níž se ihned opraví i sebemenší prasklinka.