Tipy na úsporu energií

Tipy na úsporu energií

O tom, jak šetřit energii, se napsalo už hodně. Ale stále se v domácnostech setkáváme s tím, že se topí "pánubohu do oken" nebo se elektřinou zbytečně plýtvá.

Jestli jste se právě teď rozhodli ušetřit nějakou tu stokorunu, je v první řadě třeba si uvědomit, kde domácnost spotřebovávána energie, a to jak elektrickou, tak teplo. Pořádně tlustý krajíc z pomyslného bochníku rodinného rozpočtu pochopitelně ukrajuje vytápění nebo příprava teplé vody. Další část padne na provoz běžných domácích spotřebičů.

 

Teplo:

Když chcete ušetřit, musíte si napřed uvědomit, kolik a kde vlastně spotřebováváte. „Vytápění představuje zhruba 60 procent nákladů na teplo, zbylých 40 procent padne na ohřev teplé vody. Typická česká rodina většinou bydlí v bytovém ( často panelovém) domě, který je napojený na dálkové vytápění (centrální zásobování teplem – CZT). Tento způsob je sice velmi pohodlný, ale zároveň snižuje možnosti efektivního šetření nákladů na vytápění a ohřev teplé vody.

Prvním krokem, který bychom při záměru šetřit tepelnou energii, měli udělat, je přestat plýtvat. To znamená, že interiér bychom měli vytápět na vhodnou teplotu. Každý přitom vnímá tepelnou pohodu jinak. Někomu dostačuje teplota kolem 18 °C, jinému je příliš chladno. V obytných místnostech je ideální teplota 22 °C, v ložnici asi 20 °C. Platí, že je vhodné v bytě vytápění ztlumit, kdy z bytu odcházíme nastavit teplotu na 18 °C

Chytrá technika je v případě úspory energie k nezaplacení. Dnes je každé otopné těleso osazeno mechanickým termoregulačním ventilem (TRV), který automaticky udržuje teplotu v bytě a zamezí přetápění. Mechanické TRV je možné snadno nahradit elektronickými typy, které dokážou měnit teplotu podle zadaného programu nebo dokonce bezdrátově komunikují s centrální jednotkou, kde uživatel nastaví potřebné teploty a teplotní útlumy. Centrální jednotka přitom může být napojena na internet, takže je možné doslova zatopit pár hodin před příjezdem třeba z dovolené.

 

Teplá voda:

Základní pravidlo je zbytečně vodu nepřehřívat (přes 60°C), ideální teplota teplé vody je 50°C - 55°C. Dalším řešením jsou různé úsporné armatury (perlátory), které snižují spotřebu vody tím, že se do ní mísí okolní vzduch. Současně díky menším otvorům zvyšují výtokovou rychlost vody, takže se nesnižuje účinnost mytí, ale spotřeba vody klesá.

 

Elektřina:

Kolikrát u vás doma hraje televize, i když se na ni nikdo nedívá? Kolikrát necháváte zbytečně rozsvícené světlo? Kolik spotřebičů máte v pohotovostním (stand-by) režimu jen proto, že je to pro vás pohodlnější? Watt k wattu...Průměrná cena kilowatthodiny je kolem 5 korun.

Určitě jste slyšeli o výměně klasických žárovek za "drahé", ale úsporné LED světelné zdroje. Také při zařizování nebo předělávání interiéru zkuste osvětlení místnosti decentralizovat, tedy rozdělit ho na více různých lokálních svítidel. Ta lze používat podle potřeby, nemusíte vždycky rozsvěcet jedno velké centrální světlo.