Jak správně krmit štěně

Jak správně krmit štěně

Pokud jste si pořídili nového čtyřnohého člena rodiny, určitě řešíte otázky, jak vybrat nejlepší granule pro svého psa, jak často a v jakém množství ho krmit.

Štěně potřebuje více energie, kvalitních bílkovin a minerálních látek než dospělý pes. Proto raději tento úkol přenechte veterinářům a odborníkům na výživu. Ve vyrobeném kvalitním krmení, jako jsou granule a konzervy, dostane pejsek vše, co potřebuje, a to ve správném množství. Vybírejte vždy krmení určené pro štěňata, výběr můžete upřesnit podle velikosti psího plemena.

Při výběru kvalitního krmiva pro štěňata se řiďte zdravým rozumem a základní znalostí životosprávy. Krmivo by mělo obsahovat tři základní složky: bílkoviny, tuky a sacharidy. Bílkoviny neboli proteiny a tuky by měly být hlavně živočišného původu. Ideálním zdrojem sacharidů jsou brambory nebo rýže. Ve složení nesmí chybět vitamíny, které urychlují biochemické reakce a podílejí se na metabolismu, a minerály, ty podporují výstavbu kostí. K vhodným doplňkům patří esenciální mastné kyseliny (omega-3 a 6), esenciální aminokyseliny a prebiotika pro snadnější trávení. Granule pro štěňata by také měly obsahovat kloubní výživu.


Četnost:

Jedním ze špatných zlozvyků je, že má štěně stále plnou misku a může se najíst, kdykoliv chce. Bohužel to má za následek rychlý váhový přírůstek. Zejména u štěňat v kritickém období růstu dbejte na pozvolný vzestup hmotnosti, aby se kosti stačily sytit vápníkem. Pokud vyroste pes příliš rychle, vytáhnou se kosti do délky, ale budou tenké, takže později neunesou přibývající váhu svalů. Štěňata proto krmte dostatečně, ale střídměji. Ohledně dávkování platí pravidlo, čím je zvíře mladší, tím mu dávejte častější a menší porce. Štěňata přibližně do 14 týdnů by měla dostávat 4 porce denně. Poté až do půl roku postačí krmení 3x za den. Dospělým psům se dávají 1 – 2 jídla denně.

A jak poznáte, že krmíte dobře? Na samotném mazlíkovi. Jestli je čilý, ale netloustne, má hustou a lesklou srst a jiskru v oku, pak je vše v nejlepším pořádku.