Rozdíl mezi nosnou zdí a příčkou

Rozdíl mezi nosnou zdí a příčkou

Jak poznáte, že se vám po bourání zvolené zdi nezřítí celý dům?

Pojem "nosná zeď" naznačuje, že tato zeď něco nese. Nemusí to být jen strop, nosné zdi jsou součástí nosného systému celého domu a například v patrovém domě mohou nést váhu shodně umístěných zdí ve vyšších podlažích. Příčka naproti tomu primárně dělí prostor na dvě části, funguje jako zvukový izolant a do nosného systému zapojena přímo není. Po jejím odstranění by se teoreticky nemělo nic stát, ale... Jak si můžeme být jisti, že jde o nenosnou stěnu?

Platí, že nosná zeď by měla mít tloušťku nad 150 mm, nejlépe 300 mm, přičemž omítka se do této míry nepočítá. Sílu zdi můžete změřit v jejich konstrukčních otvorech, například ve dveřích, pro větší přesnost ji můžete provrtat. Pozor ale, ani tloušťka sama o sobě vám na sto procent neodhalí, o jakou zeď se jedná. Některé akustické příčky nebo příčky zdvojené mohou být široké až 250 mm a nemusejí být přitom součástí nosného systému. Naopak u starších domů se setkáváme i s nosnými zdmi o tloušťce pouhých 150 mm.

Spolehlivějším indikátorem je proto materiál. Lehké příčky ze sádrokartonu, pórobetonu, dřevotřísky či překližky budou nést možná nějaké poličky, ale určitě ne celé zdi. Výjimky najdete u dřevostaveb a ocelových skeletových staveb, tam je třeba dát si pozor na záměnu. Lehké příčky ve zděných domech nicméně můžete bourat podle libosti a nepotřebujete k tomu žádná povolení, pokud se tím nezmění dispozice bytu. Stejně to platí o umakartovém jádru v paneláku, povolení si ovšem budete muset zajistit k jeho vyzdění, protože se jedná o změnu zátěže stavby. Pouhým odstraněním umakartu se zátěž významně nemění.

V případě těžkých příček z cihel, betonových tvárnic a panelů je nutné poradit se s projektantem či statikem. Výjimku netvoří ani příčky z dutinových cihel, které se obvykle ke stavbě nosných konstrukcí nepoužívají - nikdy nevíte. Zlaté české ručičky postaví dům z čehokoli. Pokud přivolaný odborník stanoví, že se jedná o pouhou příčku, nechte si od něj raději poradit, v jakém rozsahu do ní můžete zasáhnout.