Regulace vytápění

Regulace vytápění

Spotřeba energie na vytápění tvoří až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií v domácnostech.

Každý stupeň teploty vzduchu navíc představuje během topné sezóny zvýšení nákladů o 7 %. Pokud nemáte ve vašem domě nainstalovaný účinný systém regulace topného systému, budete mít s největší pravděpodobností problém s přetápěním, které je velmi neekonomické. Pokud vás tedy nyní topná sezona vyjde např. na 40 000 Kč, což není u starších nezateplených domků s plynovým kotlem a ústředním topením nic neobvyklého, mohli byste snížením teploty o jeden stupeň ušetřit téměř 4000 Kč ročně.

S největší pravděpodobností v některých místnostech přetápíte mnohem více než o pouhý jeden stupeň. Pokud se naopak snažíte přetápění zabránit za každou cenu "manuálně" (pomocí regulace výkonu kotle či uzavíráním starých radiátorových ventilů), nejspíše se doma potýkáte s nepříjemným kolísáním teploty, s nedostatečnou tepelnou pohodou obecně a také s nutností neustálého pracného seřizování výkonu.

U lokálních topných těles ať již elektrických, či plynových je regulace velmi snadná. Termostaty spotřebič spínají na základě požadované teploty v místnosti. Zde je tedy třeba dbát pouze na správné určení teploty vzduchu tak, aby nedocházelo ke zbytečnému přetápění.

V mnoha rodinných domcích s ústředním teplovodním vytápěním představuje prostorový termostat v jedné místnosti domu jediný funkční regulační prvek celé soustavy. Toto zařízení je praktické v tom, že umožňuje regulovat výkon kotle v závislosti na požadované teplotě v dané místnosti, kterou lze snadno nastavit bez nutnosti chodit ke kotli. Prostorový termostat býval v minulosti jen manuální a neumožňoval tak uložení jakéhokoli nastavení.

Vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám paliv je toto řešení většinou nedostatečné, což platí především pro rozlehlejší domy nebo byty. Topný systém moderního domu musí být v současnosti schopen využívat palivo maximálně hospodárně a přesně, čehož je možné docílit jen regulací teploty v závislosti na potřebách jednotlivých místností a taktéž na základě změn venkovní teploty (ekvitermní regulace). Pokud ještě zahrneme měnící se požadavky na teplotu v místnostech podle jejich časového využití, měl by být správně navržený a provozovaný regulační systém schopen ušetřit v mnoha případech i desetitisíce korun ročně.

Stávající topný systém lze většinou účinně regulovat pomocí instalace termostatických hlavic na jednotlivé radiátory. Tyto hlavice se vyrábějí v různém provedení – od jednoduchých manuálních až po nejmodernější digitální termostatické hlavice, které nabízejí celou řadu různých funkcí a mohou společně s centrálním ovládacím prvkem tvořit jeden inteligentní celek. Nemusíme tedy myslet na neustálé nastavování, protože hlavice si vše pamatuje za nás. Tyto hlavice jsou vybaveny displejem a některé je možné řídit pomocí dálkového ovládání. I ty nejjednodušší termostatické hlavice mohou při správném používání přinést výrazné úspory (až 25 %).

Ideálním řešením regulace je tzv. ekvitermní regulace. Tento typ regulace se řídí pomocí ekvitermních křivek, jejichž průběh vyjadřuje závislost teploty topné vody na venkovní teplotě. Tyto křivky musejí být pečlivě stanoveny na základě všech klíčových parametrů souvisejících s danou budovou (kvalita zateplení, nadmořská výška, orientace ke světovým stranám, plocha radiátorů atd.). Výhodou ekvitermní regulace je  nejlepší tepelná pohoda. V některých případech ovšem určitou dobu trvá, než se podaří ekvitermní křivky optimálně vyladit. Samostatně se však ekvitermní regulace používá málokdy, výhodnější je např. kombinace s termostatickými ventily, protože ekvitermní regulátor není schopen zohledňovat teplotní zisky z jiných zdrojů (oslunění, teplo produkované domácími spotřebiči atd.) a také nemůže zajistit rozdílné teplotní režimy v různých místnostech.

 

Doporučené teploty v jednotlivých místnostech:

Obývací pokoj 21 – 22 °C
Ložnice 18 – 20 °C
Koupelna 25 °C
Chodba 18 °C
Teplá voda 50 °C