Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha

Výběru plovoucí podlahy musíme věnovat maximální pozornost. Pokud špatně zvolíte a položíte plovoucí podlahu ztrácíte její funkčnost.

Plovoucí podlahy nejsou pevně spojeny s podkladovou vrstvou a tak nebude problém je vždy jednoduše rozebrat. Jednotlivé lamely jsou spojeny zámkovým spojem a podlahu není potřeba lepit. Záleží vždy na konkrétním druhu. Některé díly jsou k sobě vzájemně slepené, jiné se spojují tzv klik - klak a dají se rozebrat.

U plovoucí podlahy si musíme dát pozor na vodu a kapaliny. Malá vlhkost neuškodí, ale převržený kýbl už je problém. Podlaha vodu nasákne a může se zkroutit.

 

Druhy plovoucích podlah:

- Dřevěné plovoucí podlahy
- Dřevěné parketové podlahy
- Laminátové plovoucí podlahy
- Exotické plovoucí podlahy
- Korkové plovoucí podlahy

 

Životnost a údržba:

Nedoporučuje se provádět údržbu podlahy agresivními čistícími prostředky, vysavačem bez kartáče, tekoucí vodou či pěnou. Důležité je dodržovat doporučení od výrobce. Plovoucí podlahy se běžně udržují vytřením vlhkým hadrem namočeným ve vodě s přídavkem speciálního čisticího prostředku doporučeného výrobcem podlahy.

Už při koupi plovoucí podlahy budeme myslet na pozdější renovaci a koupíme o nějaký balík více. V době kdy nám podlaha doslouží již třeba nebude stejný výrobek na trhu a nebudeme mít možnost poškozený díl vyměnit. Drobné škrábance a rýhy opravíme tvrdým podlahářským voskem a na závěr přestříkáme opravným lakem. Při větším poškození, rozsáhlejších škrábancích nebo při "rozjetí" podlahy obvykle nezbude nic jiného než tyto díly vyměnit.

 

Příprava a pokládka podlahy:

Mezi základní podlahu a plovoucí podlahu by měla být vložena vhodná podložka. Podložky tlumí nárazy, vyrovnávají nepatrné nerovnosti a starají se o nutnou ochranu před vlhkostí. Podložky se pokládají vždy na parotěsnou fólii, v případě, že je podklad dřevěný, tak se parotěsná fólie nepoužívá. Podložky jsou buď v rolích nebo v deskách. Podložky dodáváme v různém balení. Pro jejich snadnou pokládku je oblíbená podložka Izofloor a Benefloor neboť je v deskách a dobře se s ní manipuluje. Rozměry jsou 9,79 x 0,59 tl.3 mm a k dostání jsou také v rolích 1,1 m šíře x 200 m běžných, síle 2mm. Výška podložek je různá od 2 mm do 8 mm výšky. S touto výškou je zapotřebí počítat při pokládce podlahy a přičíst ji k síle podlahy.

Podlaha by se měla před samotnou pokládkou aklimatizovat 48 hodin při teplotě min. 18°C. Veškeré nerovnosti je třeba vyrovnat pomocí nivelační hmoty.

Doporučujeme začít s pokládkou v levém rohu místnosti. U stěn dodržujte mezeru 10 až 15 mm. Laminát je materiál, který pracuje a může se rozpínat. Proto je mezera velmi nutná. K dodržení mezery můžete použít zajišťovací klín.