Písková filtrace

Písková filtrace

Bez filtru se neobejde žádný bazén, pokud ale stále ještě máte kartušovou filtraci, začněte uvažovat o modernější pískové.

Zatímco s kartušovými filtracemi si vystačíte maximálně u nadzemních bazénů menších rozměrů, pískovou filtraci využijete pro menší i větší bazény, a to nadzemní i zapuštěné. Tyto filtry sestávají z filtrační nádoby, několikacestného ventilu a samotného čerpadla. Jejich výkon je znatelně větší: na trhu si můžete vybrat filtry, jež přefiltrují od 4 až do 16 m3 vody za hodinu.

K pískovým filtracím je možné připojit i ruční nebo poloautomatický vysavač, pomocí kterého důkladně vyčistíte i dno bazénu. Vždy je lepší vybírat filtraci s mírnou rezervou výkonu, to vám posléze umožní využít její variabilitu na maximum a připojit k bazénu další technologie, například UV lampu, ohřev na solární bázi a další. Kvalitní pískový filtr by měl kromě tichého chodu disponovat také manometrem, díky kterému budete vědět, kdy je písková náplň zanesená a potřebuje proprat.

Četnost filtrace vody v bazénu vždy záleží na jeho velikosti. Obecně ale platí pravidlo, že během 24 hodin by měl být celý jeho objem přefiltrován alespoň dvakrát. Písková náplň má oproti kartušovým poměrně dlouhou životnost. Jednou za týden až dva je dobré ji propláchnout, v současné době toto čištění zahrnují již výrobcem přednastavené funkce filtrací. Samotnou náplň stačí vyměnit zhruba jednou za dva roky.

Samotnou pískovou filtraci pořídíte již od 3 000 korun. Před jejím výběrem se také nezapomeňte ujistit, že má správný průměr připojení na hadici k bazénu.