Kontrola a seřízení oken

Kontrola a seřízení oken

Aby nová okna v zimě perfektně sloužila, měli byste jim ještě před příchodem mrazů věnovat trochu pozornosti.

Pravidelnou údržbu a péči o celoobvodové kování potřebují všechna moderní okna. Podzim je ideální dobou, kdy okna umýt a prohlédnout, v jakém jsou stavu.

Celoobvodové kování potřebuje jednou za rok promazat, univerzální použití má silikonový olej. Trochu oleje je třeba kápnout do vyznačených míst po obvodu křídla a také do všech pohyblivých částí a čepů. Systém táhel a pohyblivých částí kování se musí hladce a volně pohybovat.
Seřízení oken podle návodu od výrobce je jednoduché a měli byste se do něj pustit vždy, když cítíte, že okny protahuje nebo jdou okna špatně ovládat a drhnou. Neseřízená okna nebudou dobře izolovat a navíc může dojít i k opotřebení nebo poškození některých částí kování.

Těsnění oken by mělo být po celém obvodu rámů a křídel pevně fixováno v příslušných drážkách. Pokud je vytržené, poškozené nebo vykazuje nějaké stopy opotřebení nebo ztráty pružnosti, je na čase jeho výměna. Nahradit by mělo jít odpovídajícím těsněním o správné tuhosti, tvaru a velikosti. Při použití nesprávného těsnění se mohou okna poškodit. Pokud po omytí přetřete těsnění také trochou silikonového oleje, pomůžete mu déle si udržet dobré vlastnosti.