Kam umístit televizi

Kam umístit televizi

Dříve jste televizi posadili do vyhrazeného otvoru v obývací stěně, případně na nějakou skříňku nebo konferenční stolek. Dneska ale žijeme v jiné době.

Televizory jsou dneska ploché a prodávají se v různých úhlopříčkách, takže jejich správné umístění může být pro někoho věda. Když si na internetu projdete návrhy luxusních interiérů zahraničních designérů, často vidíte LCD televizor zavěšený ve výšce zhruba dvou metrů, obvykle působivě nad krbem. Celý design vypadá úžasně na obrázku, ale ve skutečnosti byste to takto asi neuspořádali.

Televizor by měl být ideálně umístěný tak, aby střed obrazovky byl zhruba ve výši očí, když sedíte. Záleží ale na individuálních zvyklostech rodiny. Někdo třeba kouká na televizi vestoje při žehlení, někdo chce na ni dohlédnout z kuchyňského koutu při vaření, jiný se rád válí na chlupatém koberci na zemi, to všechno se musí vzít v potaz. Myslet byste na to měli nakonec už ve chvíli, kdy televizi kupujete, a zaměřit se na pozorovací úhly jednotlivých produktů, protože třeba na ultramoderní prohnuté televizory se nelze dívat z většího úhlu, obraz pak vidíte deformovaně.

Důležité také je, z jaké vzdálenosti je příjemné a zdravé se na televizi dívat. Díky pokročilé technologii jsou už i největší obrazovky cenově dostupné, a tak nás láká si je zakoupit, protože si to přeci můžeme dovolit, tak proč ne. Pokud ale bydlíme ve standardním panelákovém bytě a nemáme probouraných několik příček, z obrazu nás budou bolet oči. Ideální sledovací vzdáleností je podle průzkumů zhruba 2,5 násobek úhlopříčky televizoru - takže metr do ruky, a měřte. Jestliže má váš přístroj velmi kvalitní rozlišení, sledovací vzdálenost může být i kratší.