Jak vybrat povlečení

Jak vybrat povlečení

Protože skoro polovinu života strávíme v posteli, je důležité, jaké prostředí si kolem sebe vytvoříme. Nejde jen o matraci a rošt, ale také o povlečení.

Než se rozhodnete pro to pravé, popřemýšlejte, co všechno od povlečení chcete.

 

Velikost:

Základní a nejčastější velikost povlečení na přikrývku je 140 x 200 nebo prodloužená délka 140 x 220 centimetrů. Díky zahraničním trendům už běžně dostanete i povlečení na jednu velkou přikrývku o velikosti 200 x 200 nebo opět prodlouženou 220 x 240 centimetrů. Na velkém prostoru více vynikne vzor. Pozor ale při nákupu polštářů. Na trhu je nepřeberné množství tvarů a velikostí.

 

Materiál:

Nejdůležitějším kritériem při výběru povlečení je použitý materiál. V současné době se na trhu setkáte s těmito základními materiály, ze kterých se povlečení vyrábí.

Bavlna - S bavlnou neprohloupíte, protože dobře saje vlhkost, je měkká, pružná a dobře hřeje. Dost se ale mačká. Údržba ovšem není složitá, protože snese i vysoké teploty. Navíc se ložní prádlo nežehlí každý den. Existuje i speciální mercerovaná bavlna. Je obohacená o umělý lesk a má větší pevnost. Její výběr je otázkou vkusu, ne každému sedí. Bavlna se pere až na 60 stupňů.

Mikrovlákno - devadesát procent tohoto materiálu tvoří mikrovlákno a zbytek je viskóza. Pyšní se dobrou savostí, snadnou údržbou. Je známý tím, že v létě chladí a v zimě udržuje tělesnou teplotu. Ne každému je ovšem tento materiál příjemný.

Jersey - I když se používá zejména na výrobu napínacích prostěradel, v poslední době se začal uplatňovat i v povlečení. Je jemnější než satén. Nejde ale o tkanou látku, ale o pleteninu.

Len - Povlečení z tohoto materiálu se vyznačuje speciální povrchovou úpravou, díky které je měkké a přizpůsobivé. Čím častěji ho budete prát, tím více má tendenci měknout. Je také vhodné pro alergiky, protože nepřitahuje prach, a přitom dobře saje. Má tendenci chladit, proto se hodí spíše na léto.

 

Údržba:

Pro všechny materiály platí, že vám k jejich praní postačí asi třetina prášku, než používáte obvykle. Můžete přidat i aviváž. Volte program s minimálním pětinásobným mácháním. Odstředění by mělo trvat 30 sekund.