Jak přestat kouřit

Jak přestat kouřit

Ročně má láska k nikotinu na svědomí tři miliony lidí. Pokud i vy patříte mezi třetinu dospělé české populace, která holduje cigaretám, a chcete s tím přestat, čtěte dále.

Úspěšný návod, jak se během pár týdnů zbavit nikotinové závislosti.

 

Týden první:

Je velmi důležité, abyste první a ještě nejméně dva až tři dny pili co nejvíc vody. Vyvolá ve vás přechodný pocit nadmutosti a ten vám pomůže neutralizovat touhu po tabáku, kterou asi chvílemi pocítíte. Voda ji potlačuje účinněji než jídlo nebo jiná tekutina, nemluvě o tom, že se po ní netloustne. Voda i zaměstná ústa, zvyklá nasávat cigaretový dým. Také pomáhá vyplavovat z těla nikotin.

Dále potřebujete v prvních hodinách a dnech něco, čím zaměstnáte ruce a pusu. Můžete si třeba hrát se sirkami. A ústa? Mělo by to být něco chuťově či aromaticky výrazného, co by nijak nemohlo být spojováno s kouřením, a nemělo by to být příliš kalorické.

Nejúčinnější metodou k potlačení chuti na nikotin a k celkovému zklidnění je hluboké dýchání. Zhluboka se nadechněte, až se vám břicho nadme co nejvíc. Pak velmi pomalu vydechujte. Výdech by měl trvat alespoň dvakrát tak dlouho než vdech – nikdy s ním nepospíchejte.

 

Druhý týden:

Možná jste trošku přibrali, ale vůbec se toho nebojte, většina lidí poté, co přestane kouřit, totiž nepřibere. Zkuste se víc pohybovat. Snažte se co nejvíc pobývat mezi nekuřáky, mezi kuřácké kamarády se vrátíte, až budete připraveni.

Pro drtivou většinu kuřáků je nejzáludnějším chapadlem, kterým je drží jejich neřest, psychickospolečenská závislost, tedy okolí. S tím musíme zatočit právě tento týden.

A Rozhodně se vyvarujte toho, že si řeknete: „Tak, na cigaretách už nejsem závislý, teď budu kouřit jen svátečně. Tak jednu dvě cigarety denně pro chuť.“ Takhle totiž do týdne spadnete zpátky tam, kde jste byli!

 

Zajímavosti a fakta:

- V ČR kouří téměř 40 % populace.

- Každých sedm sekund na naší planetě zemře jeden člověk na nemoci z kouření.

- Denně se na světě utratí za cigarety asi 15 miliard korun.

- Kouříte-li 30 let, organismus je zatížen 1,5 kg nikotinu.

- Po roce nekouření je riziko smrti z kouření o 50 % nižší.

- Každá vykouřená cigareta zkracuje život o pět minut.

- Kouření způsobuje 30 % všech nádorových chorob.

- Na zeměkouli je jedna miliarda kuřáků.