Jak zvlhčit vzduch v bytě

Jak zvlhčit vzduch v bytě

V zimních měsících, kdy v domácnostech topíme, se často potýkáme s problémem suchého vzduchu, který může negativně ovlivňovat naše zdraví.

Ideální vlhkost vzduchu by v domácnosti měla být přibližně 40-55 %, což se ale v zimním období těžko dodržuje, neboť topení vzduch velmi vysušuje a není možné tak intenzivně větrat, jako třeba na jaře či v létě. Vlhkost vzduchu se tak pohybuje zpravidla kolem 25 %, což opravdu není dostačující. Suchý vzduch je přitom zpravidla příčinou různých onemocnění horních cest dýchacích, chronické rýmy nebo zánětů nosohltanu. U mnoha lidí také způsobuje vysoušení a přecitlivělost pokožky, popraskané rty a zvýšenou únavu.

Nezapomínejte na pokojové rostliny. Nejen že vyměňují oxid uhličitý za kyslík a čistí vzduch v místnosti, ale i voda v květináčích a miskách pomáhá jako přirozené odpařovače. Zejména v pokojích, kde spíte, byste na rostliny neměli zapomínat. Skvělé je používat také rozprašovače, kterými můžete postříkat nejen listy rostlin, ale občas i několikrát rozstříknout vodu do vzduchu, obzvláště před spaním.

V  potřebách pro domácnost můžete zakoupit odpařovače, které jednoduše zavěsíte na topení. Voda z nich se postupně odpařuje a pára zvlhčuje vzduch. Na trhu seženete klasický i velmi moderní design, takže máte opravdu na výběr. Stejnou službu vám udělají i různé misky či nádobky, které položíte pod radiátory. Ty se hodí zejména do domácností, kde se využívá podlahové topení.

Dobrým prvkem jsou také pokojové fontánky, které kromě efektu zvlhčování vzduchu vypadají velmi dekorativně a mnoho lidí ocení i jejich jemný zvuk zurčící vody.

Nejjednodušší způsob, jak zvlhčovat vzduch v bytě, je používat zvlhčovače. Na výběr máte buď parní, nebo ultrazvukové přístroje.

Parní zvlhčovače jsou vytvořené tak, že topné těleso v nich z vody v nádrži odpařuje do speciální komory páru, která se ochlazuje na potřebnou teplotu a vychází z komory ven, kde se rozptyluje do prostoru. U parních přístrojů je důležité nestavět je přímo na zem, ale spíše na poličku nebo komodu, protože jsou-li nízko u země, hrozí, že pára bude rychle klesat k zemi, kde mohou vznikat louže.

Ultrazvukové zvlhčovače představují zpočátku větší investici, která se vám ale při častém používání vrátí. Fungují na principu, kdy samy vytvářejí z vody v nádrži malé kapičky, které ventilační systém vyfukuje do vzduchu.