Zahradní závlaha

Zahradní závlaha

Po větších zahradách se už neběhá s hadicí v ruce, náš čas, fyzickou sílu i vodu šetří samozavlažovací systémy.

Podzemní zavlažovací systémy přinášejí celou řadu výhod. Tou hlavní je bezesporu možnost automaticky zalévat zahradu, i když právě nejste doma. Je jedno, jestli jste v práci, nebo odjedete na dovolenou, nemusíte žádat ochotného souseda, zda by čas od času zahradu nezalil. Podzemní zavlažovací systém nikde nepřekáží, při sekání trávy se nemusíte bát, že jej sekačkou poškodíte, nemusíte složitě manipulovat se zahradní hadicí, která se zachytí vždy, když to nejméně potřebujete, navíc zpravidla o čerstvě vykvetlé květiny, které poláme. Podzemní zavlažovací systém je dokonale zarovnán s terénem, takže je prakticky neviditelný. Systém je naprosto bezhlučný, zavlažovat lze tedy i v noci, aniž by rušil sousedy. Dobře nastavený zavlažovací systém dokonce přinese úsporu vody, jelikož zahradu zalije rovnoměrně přesně odměřeným množstvím vody.

Návrh a instalaci podzemního zavlažovacího systému je lepší svěřit odborníkům, pokud se však přes veškerá rizika rozhodnete pustit do instalace sami, je nutné dodržet některé zásady. Ovšem i při dodržení těchto zásad nemusí být jisté, že vámi navržený a instalovaný systém bude pracovat správně. Různé zahrady mohou mít svá specifika, která nemusí být v tomto základním popisu zohledněna, proto mějte na paměti, že pokud už se rozhodnete pustit do stavby na vlastní pěst, činíte tak na vlastní zodpovědnost a riziko, že něco nebude fungovat, nesete jen vy sami.

 

Prvním předpokladem pro vybudování zavlažovacího systému je zajištění dostatečného přísunu vody. Běžný zavlažovací systém potřebuje zajištění minimálního průtoku 25 – 30 l/min při tlaku ne menším, než 3 bar. Pro zjištění tlaku ve vašem vodovodním systému je nutné použít tlakoměr umístěný například na kohoutek. Jestliže jste připojeni k veřejnému vodovodu, je nutné vzít v úvahu i fakt, že tlak ve vodovodu se může v průběhu dne měnit, podle aktuální spotřeby obyvatel.

Průtok vody lze změřit jednoduše pomocí stopek, kdy do nádoby zachytíme z plně otevřeného kohoutu na 20 sekund vodu. Zachycený objem vody změříme a vynásobíme 3x. Pokud tedy například za 20 sekund zachytíme 10 litrů vody, průtok za minutu je 30 litrů.

V případě, že váš vodovod není schopen toto zajistit, může být řešením i vybudování nádrže o dostatečné kapacitě, která bude sloužit pro zásobování zavlažovacího systému. Takováto nádrž může být v průběhu dne postupně napouštěna vodou ze zdroje s nedostatečným průtokem a při zavlažování je předzásobená voda do systému vháněna čerpadlem s dostatečným výkonem. Při použití vhodných filtrů je možné do této nádrže svádět i dešťovou vodu, nebo užitkovou vodu z domovní čističky. Výhodou takovéhoto řešení je nejen úspora pitné vody, ale i fakt, že dešťová nebo odpadní voda, která by byla bezúčelně odvedena do kanalizačních systémů, je využita k zavlažování a voda je tak vracena do půdy. Nádrž musí mít samozřejmě dostatečnou kapacitu, aby vystačila minimálně na jeden zavlažovací cyklus. Mnohdy bývá problémem i kolísání tlaku v běžných domácích vodárnách, kde čerpadlo spíná a vypíná podle tlaku vody v tlakové nádrži. Je li zavlažovací systém připojen k takovémuto zdroji, rozdíly kolísání tlaku způsobí, že systém nemusí být efektivní. Pokud je studna dostatečně vydatná, problém lze řešit samostatným čerpadlem pro zavlažovací systém.

S instalací vám pomůže  kvalifikovaná firma.