Zahradní vysavač
Vysavače listí patří k technickým vymoženostem, které vám pomohou odstranit napadané listy i ze špatně přístupných koutů, kam se hrábě nedostanou.
Vysavače listí mají v zásadě dvě funkce: jednou vyfoukáte všechno listí ze zahrady na jednu hromadu, druhou ho pak nasajete do sběrného vaku. Většina vysavačů je doplněna sekacím strojem, který listí po nasátí rozdrtí, aby se ho do vaku vešlo víc. Listí je tak navíc lépe připraveno na kompost, kde se bude rychleji rozkládat.
Máte-li na zahradě členitý terén nebo skalku, ze které se napadané listy špatně odklízejí, a nechcete po ní šlapat, vysavač vám bude dobrým pomocníkem. Urychlí práci i na velkých zatravněných plochách, kde byste se s hráběmi uběhali. Navíc ho můžete použít i v zimě na odfoukávání suchého sněhového poprašku kolem domu nebo k rychlému nasátí různých nečistot z dlažby.
K nejlevnějším zahradním vysavačům se řadí elektrické, seženete je i pod tisíc korun. Jejich výhodou je nižší hmotnost, nevýhodou kabel, který omezí odklízený prostor. Obecně platí, čím větší zahradu máte, tím vyšší výkon byste měli zvolit. Kvalitní vysavače mívají výkon od 2 500 W.
Tipy:
- Materiál ventilátoru: Ubezpečte se, že lopatky drtící listí nejsou plastové, ale kovové. Pokud spolu s listím a měkkým odpadem nasajete i drobné kamínky, plast by se mohl zničit.
- Ergonomie: V obchodě si vezměte stroj do ruky a vyzkoušejte si, jak je vyvážený a jak se vám s ním bude pracovat. Renomovaní výrobci opatřují zahradní vysavače ramenním popruhem, který stroj výrazně odlehčí.
- Regulace výkonu: U benzinových vysavačů můžete intenzitu foukání regulovat přidáváním a ubíráním plynu, u elektrických tato funkce samozřejmostí není. Přitom se dost hodí - když se s fukarem blížíte ke kupce již nahromaděného listí, potřebujete výkon ubrat, abyste všechen odpad zase nerozfoukali všude okolo. Příliš silný výkon navíc může poničit křehké rostlinky v záhonech nebo na skalce.