Jak vybrat kontaktní čočky

Jak vybrat kontaktní čočky

Kontaktních čoček dnes na trhu najdete několik základních druhů. Měkké čočky, které tvoří většinu, jsou už dnes výrazně propustné pro kyslík a to tak, že v kontinuálních čočkách můžete i spát.

Užívání jednoho typu kontaktních čoček vždy předchází konzultace s optometristou nebo očním lékařem, který detailně vyšetří nejen zrak, ale i tvarové parametry oka, tedy průměr a zakřivení, které jsou u každého člověka odlišné. Následuje pak zkušební nošení daného typu čoček a vyhodnocení reakce oka a kvality zraku.
Proč je to celé tak složité? Oko je velice citlivý orgán lidského těla a kontaktní čočka, navzdory velmi příjemnému materiálu, je přece jen cizorodý předmět. Pokud nemá oko celou dobu nošení dráždit, musí mít správnou velikost, ale oko většinou rozhodne nakonec samo, jestli je pro něj daná čočka optimální. Proto je vyžadována konzultace a kontrola od zaškoleného odborníka, který na oku rozpozná i drobné negativní reakce a může doporučit alternativní výrobek.

 

Typy čoček:

SFÉRICKÉ ČOČKY
Tvarově nejjednodušší kontaktní čočky sloužící pro korekci nejčastějších dioptrických vad, tedy krátkozrakosti a dalekozrakosti. Důležité parametry jsou dioptrie, zakřivení a průměr.

ASFÉRICKÉ ČOČKY
Tvarem a funkcí nejbližší ke sférickým čočkám, jejich plocha ale není zakřivena kulovitě. Díky specifickému tvaru mají v některých ohledech lepší optické vlastnosti, mohou pomoci korigovat slabý astigmatismus nebo presbyopii.

ASTIGMATICKÉ ČOČKY
Torické čočky jsou určeny k vyrovnání astigmatické vady oka, podle ní jsou také v poslední době nejčastěji označovány. Astigmatismus je asférická oční vada projevující se odlišným zaostřováním oka v různých úhlech, například při různém náklonu hlavy. Astigmatické kontaktní čočky jsou tak vybaveny následujícími údaji: základní korekcí, rozdílem korekce oka ve dvou na sobě kolmých meridiánech a osou astigmatismu. Zavedení torických čoček znamenalo obrovskou úlevu pro lidi trpící astigmatismem, protože sférické čočky u nich znamenaly pouze částečné zlepšení zraku, a víceméně jim neumožňovaly odložit brýle.

 

Délka nošení:

Prakticky nejdůležitější informace, kterou svému specialistovi musíte říci, je frekvence, s jakou se chystáte kontaktní čočky nosit. Nejčastější varianty jsou dnes denní, dvoutýdenní a měsíční kontaktní čočky. Každá z nich má své klady a zápory a hodí se pro odlišný režim využití.

JEDNODENNÍ KONTAKTNÍ ČOČKY
Ideální volba pro návštěvu divadla, večerní sport jednou týdně, nebo třeba den strávený na pláži, kde bychom před dioptrickými raději dali přednost slunečním brýlím. Tento typ čoček předpokládá jednorázové užití a vyhození po vyjmutí z oka. Svojí konstrukcí nejméně dráždí oko, nevyžadují žádnou zvláštní péči a nepředstavují riziko následných komplikací ve formě bílkovinných nebo tukových usazenin, bakterií a dalších obtíží. Nejvhodnější jsou pro osoby, které ostatní typy čoček špatně snášejí, a pro alergiky. Jejich nevýhodou je samozřejmě cena při dlouhodobějším užívání, to se ale u tohoto modelu nepředpokládá. Ukládání do roztoku a opětovné nošení druhý den se u jednodenních čoček nedoporučuje. Vzhledem k jednorázovému použití se při vyjmutí snadno poškodí, mohou oku následně druhý den ublížit, problém mohou vyvolat i zmíněné usazeniny, které se po jednom dni nestíhají usadit.

ČTRNÁCTIDENNÍ KONTAKTNÍ ČOČKY
Variantou pro lidi, kteří nosí čočky dlouhodobě, ale z nějakého důvodu vykazují alergickou reakci na měsíční čočky, jsou tyto kontaktní čočky čtrnáctidenní. Jsou k oku stále velmi šetrné, při vyjmutí a ukládání do roztoku vyžadují standardní péči. Umožňují každodenní nošení nebo pravidelné střídání s brýlemi, vhodné mohou být i na delší dovolenou, kde bychom jinak vypotřebovali sedm nebo i více párů jednorázových čoček.

MĚSÍČNÍ KONTAKTNÍ ČOČKY
Kontaktní čočky s plánovanou výměnou po třiceti dnech při každodenním nošení vychází cenově nejlépe. Vhodné jsou ale jen pro lidi, kteří kontaktní čočky v oku dobře snášejí, a vyžadují také nejsvědomitější péči. Riziko vznikající při zanedbaném každodenní čištění povrchu čoček v roztoku spočívá v možnosti podráždění oka, zánětu spojivek a dalších bolestivých reakcí. Pro zkušené a svědomité uživatele kontaktních čoček ale nepředstavují žádnou komplikaci

Některé vybrané modely nejnovějších čoček lze po domluvě s lékařem nosit kontinuálně i několik dní. Zejména nízká prostupnost kyslíku byla v kombinaci se zavřenými víčky očí hlavní komplikací, kvůli které nebylo možné s čočkami spát. Opět se ale doporučuje konzultace s optometristou a individuální doporučení na základě zdravotního stavu vašich očí.

Pokud se chystáte vybrat si první kontaktní čočky, nebo plánujete začít nosit jiné, než jste nosili doposud, je bezpodmínečně nutná konzultace s optometristou nebo očním lékařem.