Jak se zbavit vší

Jak se zbavit vší

Drbe si hlavu a o vás se pokoušejí mdloby, když zjistíte, že vaše dítě domů přineslo vši.

A to ještě nevíte, že odvšivování je běh na dlouhou trať, který vás bude stát spoustu času i psychických sil.

Veš dětská měří zhruba tři milimetry a na rozdíl od jiných příbuzných druhů se vyskytuje výhradně jen ve vlasech. Životní cyklus vší trvá zhruba třicet dní. Samice začíná klást hnidy hned několik hodin po kopulaci a lepí je na vlasy jakýmsi bílkovinným lepidlem. Vzhledem k jeho účinnosti je nemožné vyčesat hnidy běžným hřebenem, nebo vymýt šampónem.

Vši lepí své hnidy těsně u pokožky hlavy. Pokud tedy objevíte hnidy na vlasech ve větší vzdálenosti než jeden centimetr od pokožky hlavy, jsou buď prázdné, nebo mrtvé. Za sedm dní se z hnid vylíhnou larvy, které okamžitě začínají sát krev. Než larvy dospějí, ještě třikrát se svléknou. Dospělé vši potom nakladou padesát až sto vajíček.

Ačkoli vám od vší nehrozí žádné nakažlivé choroby, jejich výskyt doprovází nepříjemné svědění. To je způsobeno nejen prolézáním vší mezi vlasy, ale především látkou, kterou vši při bodání vypouštějí a která má zabránit srážení krve, aby mohly vši lépe sát. Svědící pokožku hlavy si navíc postižení často rozškrábou a mohou si tak do ranek zanést infekci.

Udává se, že 98,3 % vší je proti běžně používaným prostředkům rezistentní. Autoři výzkumu předpokládají, že je tomu tak kvůli jejich nadužívání. Každopádně nedokonalé vyhubení vší vede k opakovanému a zvýšenému šíření vší v dětských kolektivech.

 

Jak se vší zbavit:

Při odstraňování vší je potřeba uvědomit si, že na ně nepůsobí voda, běžné šampóny, ani vyčesávání běžným hřebenem. Neplatí ani obecně rozšířený mýtus, že vši se nedrží na barvených vlasech. Pokud nejste holohlaví nebo nemáte pětimilimetrový sestřih, nemůžete si být před těmito parazity jistí. Při pátrání po živých vších a hnidách se zaměřte především na oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem, kam vši kladou svá vajíčka nejčastěji.

Dospělé vši můžete vyhubit některým z běžně dostupných přípravků k tomu určených, jenže i když tak na pár dnů ulevíte svědění a dítě se přestane drbat, bohužel to neznamená, že máte vyhráno. Pořád ještě totiž zůstávají hnidy, na které jsou všechny šampóny a přípravky krátké. Zatímco přítomnost dospělých vší relativně snadno odhalíte při vyčesávání hustým hřebenem „všiváčkem“ (doporučuje se vlasy předtím namočit), pevně přilepené hnidy všiváček dokonale neodstraní.

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je ostříhání vlasů na několik milimetrů (obvykle se doporučuje maximální délka pět milimetrů), ale pokud chcete dítěti zachovat delší vlasy, nezbude vám nic jiného, než mu prohlížet hlavu doslova vlásek po vlásku. Vzhledem k tomu, že hnidy jsou přilepené na vlasech opravdu pevně, u dlouhých vlasů může být problém stáhnout je nehtem. Jednodušší je proto ustřihnout celý vlas i s hnidou přímo u pokožky hlavy. Prohlížení hlavy byste měli opakovat každý třetí den po dobu minimálně dvou týdnů od první aplikace odvšivovacího přípravku (jeho aplikaci je potřeba opakovat znovu po týdnu). Jen tak si můžete být jistí, že dosáhnete dokonalého efektu. Uvědomte si totiž, že stačí jediná zapomenutá hnida a problém se bude opakovat.