Příprava zahrady na jaro

Příprava zahrady na jaro

Co je třeba udělat, aby byl váš trávník bohatý a vaše záhony připravené na sezonu?

V případě, že zakládáme nový záhon, musíme z vytyčeného místa nejdříve odstranit drny. Půdu poté zryjeme do hloubky cca 30 cm a pečlivě vybereme kořeny plevelů. Máme-li záhon z minulých let, zbavíme ho pouze plevele. Vytrhávání nežádoucích rostlin je v tomto období obvykle relativně snadné, neboť je půda vlhká a plevel jde odstranit hladce i s kořeny. Předčištěné záhony následně zryjeme.

Když při kompostování průběžně prokládáme sušší a mokřejší rostlinný odpad a několikrát do roka ho přeházíme, již za dva roky můžeme mít půdu té nejvyšší kvality. Péče o kompost však může být relativně fyzicky náročná, a proto je důležité mít kvalitní náčiní. Na opečovávaném kompostu už pak příroda sama vytvoří velmi kvalitní půdu fungující jako účinné organické hnojivo. Pokud chcete záhony před jarním setím obohatit, naneste na ně kompost a promíchejte ho s původní zeminou. Máte-li půdu na záhonech úrodnou, nemusíte kompost zapracovávat každý rok. Je-li naopak půda jílovitá, každoroční použití kompostu výrazně zvýší plodivost vašich rostlin.

Trávník se začátkem jara vzpamatovává ze zimního období a pozvolna začíná nabírat na síle. To je ideální období na osetí prázdných či řidších míst. Na jaře má tráva ideální podmínky zakořenit a v létě bude váš trávník působit pěkným celistvým dojmem.

Před začátkem sezony je ideální čas na inventuru vaší kůlny, garáže či jiného prostoru, kde máte uskladněno zahradní nářadí. Nástroje z tvrzeného plastu či dřeva není třeba nijak zvlášť připravovat a ošetřovat. Kovové části se vyplatí natřít proti vlhkosti olejem. Začátek sezony je též ideální pro nákup chybějícího nářadí.