Jak předejít vlhkosti v bytě
Zlobíte se, že vaše nová okna nedýchají? Zaměřte se na původce problémů – vlhkost a naučte se s ní vycházet v dobrém.
Výměna oken bývá prvním krokem k úsporám za teplo a většinou přinese i zvýšení komfortu bydlení. Je ale nezbytné se s novými okny sží. „Moderní okna totiž utěsní byt a kromě tepla udrží v interiéru i vlhkost, která starými okny unikala samovolně, protože jimi do bytu táhlo. Měli byste myslet na to, že například jen za noc při klidném spánku nadýcháte až 3/4 litru vodní páry. Vlhkost se sráží na nejstudenějších místech v interiéru, jako jsou okna, ale také nezateplené stěny domu. Právě tam mohou začít bujet plísně, kterých není snadné se zbavit.
Nejsnadnější řešení je naučit se správně větrat. Velkou pomocí je sledování teploty a relativní vlhkosti, zde pomůže i obyčejný vlhkoměr. Velmi jednoduchým pravidlem je pamatovat si, že pokud relativní vlhkost v bytě překročí 50 % při teplotě kolem 22 °C, je potřeba účinně vyvětrat.
V zimě je nejúčinnější na pár minut dokořán otevřít okno, a to i několikrát denně podle potřeby a provozu v bytě, rychle se vymění vzduch a přebytečná vlhkost.
Správnou cestou k úspoře za teplo a prevencí vzniku plísní je naučit se v zimě krátce a intenzivně větrat. Po zavření okna se místnost za chvíli prohřeje na požadovanou teplotu. Používání mikroventilace je zcela neúčinné a problém může jen zhoršit.
Plísně vznikají při vyšší vlhkosti a nízké teplotě zejména na ochlazovaných obvodových stěnách domů. Slabinou jsou hlavně místa, kde nemůže dostatečně proudit vzduch. Nová okna utěsní byt, a tak zmizí škvíry a netěsnosti v oknech, kterými protahovalo, a vlhkost tak současně přirozeně z bytu odcházela. Za nábytkem a v rozích místností pak již neproudí vzduch, který vysoušel a odváděl vlhkost, proto je nezbytné větrat.
Cestou ke zlepšení je zateplení domu, pak se zvýší povrchová teplota obvodových stěn a plísně mají horší podmínky pro růst, ale větrání je vždy nezbytné. Problém vzniká především v koupelnách, kuchyních, ale také za těžkými závěsy v okolí oken, za nábytkem přistaveným příliš blízko ke studené stěně atp. Slabým místem v bytě jsou místnosti s větším množstvím květin nebo akváriem. Kdo suší v bytě prádlo, vytváří přímo ideální podmínky pro vznik plísně.
Používání odsavačů par v koupelně a v kuchyni a účinné větrání jsou hlavní způsoby, jak bránit nejen rosení oken, ale i předcházet vzniku plísní. Naučit se ranní rituál roztemnit v ložnici stínění a dokořán otevřít na pár minut okno, by mělo být samozřejmostí. Účinným řešením je pouze efektivní řešení příčiny, a to je vysoká vlhkost a nízká teplota v bytě.