Pořízení akvária
Pokud s akvaristikou začínáte, je dobré dodržet několik pravidel.
Důležité je stanovit si, kde se bude akvárium nacházet. Na komodě, na stole, nebo bude součástí obývací stěny? Podle toho volte jeho velikost. Pozor však, určitě neplatí pravidlo, že čím menší akvárium, tím méně práce s ním budete mít. Naopak. Větší akvárium umožňuje i větší možnosti pro chov rybiček, méně pravděpodobné je, že ho přerybníte, rovněž je snazší v něm vytvořit přirozené prostředí s biologickou rovnováhou než v malých nádržích a v neposlední řadě se i lépe udržuje.
Důležité je také umístění akvária. Nemělo by být vystavené přímým slunečním paprskům, protože kvůli nim by mohlo docházet k přehřátí vody a k tvorbě řas, kterými se akvárium znečišťuje. Můžete akvárium umístit ke stěně (což vyhovuje plašším druhům rybek) nebo do prostoru (například do stěny oddělující místnosti, kde je akvárium vidět z více stran). V takovém případě je ale nutné dopřát rybičkám větší množství přirozených úkrytů a vodních rostlin, kde se mohou schovat.
Pro správné fungování akvária jsou zapotřebí tři nezbytné věci: osvětlení, vyhřívání vody a filtrace. Přístroje je zapotřebí zakoupit takové, aby odpovídaly velikosti nádrže, a veškerou techniku je nezbytné vyzkoušet ještě předtím, než do akvária umístíte vodní rostliny a zejména rybky.
Osvětlení – ideální je takové, které je tvořené podlouhlými zářivkami vydávajícími rovnoměrné světelné spektrum vyhovující rybkám, ale i vodním rostlinám, kterým umožňuje zdravý růst. Nejčastěji je osvětlení zabudované přímo v krytu akvária a rozhodně nesmí chybět ještě krycí sklo. To chrání především rybky, protože některé mají tendenci vyskakovat z nádrže.
Vytápění – nejčastěji se využívá topné těleso s termostatem zabudované ke stěně akvária, může se však využít i topný kabel, který se však umísťuje na dno nádrže. Vždy by mělo být na přístroji uvedeno, jak velkou nádrž dokáže vytopit. Pokud máte topné těleso, je dobré jej umístit do blízkosti filtru, protože proud vody dokáže teplo rozvádět rychle a rovnoměrně po celém akvárku.
Filtrace – bez ní se akvárka neobejdou, protože filtry pomáhají udržovat vodu čistou. Pokud máte maličké akvárko bez filtrace, připravte se na jeho časté čištění. Filtraci dělíme na vnitřní a vnější. U filtrů je třeba, aby dosahovaly objemu přibližně 5 % z celkového objemu vody v nádrži, což znamená, že by měly být schopné přefiltrovat všechnu vodu v akváriu přibližně za jednu hodinu. Filtry bývají napojené na kompresor nebo čerpadlo, které umožňuje neustálý koloběh vody.