Plíseň na nohou

Plíseň na nohou

Nejrizikovějším obdobím pro vznik plísňových onemocnění je léto. V tomto období často nosíme nevhodnou obuv, ve které se naše nohy potí, ale také se pohybujeme v místech, kde je riziko nákazy velmi vysoké.

Plísňová onemocnění nohou se nejčastěji objevují mezi prsty, ale může také za ztvrdlé a rozpraskané paty. Zpočátku nohy svědí, rozpraskávají, začínají pálit a šupinatět. Někdy plísňová onemocnění mokvají a nakonec velice bolí. Co se týká plísně nehtů, ta se projevuje zahnědnutím nehtu, jeho ztluštěním, lámáním a drolením.

 

Prevence:

I ta největší opatrnost může být málo platná, pokud máte narušenou obranyschopnost, přesto je se díky ní dají rizika minimalizovat. Choďte v kvalitních bavlněných ponožkách a pokud se vám nohy nadměrně potí, během dne si ponožky převlékněte.

Noste obuv, která je adekvátní počasí. Ve velkých vedrech zapomeňte na uzavřené boty, ve kterých se nohy potí a raději obujte sandále. Vyhýbejte se obuvi z nekvalitních a neprodyšných materiálů, které neodvádějí vodu a raději investujte do kožených bot.

Nikdy nechoďte naboso. Do bazénu, do sauny i do fitka si noste pantofle nebo žabky. Stejně tak pokud jdete na návštěvu nebo jste na dovolené v hotelu, nechoďte naboso. Nikdy totiž nevíte, jestli někdo před vámi neměl na nohou plísňové onemocnění. Nepůjčujte si boty navzájem ani s kamarádkou a ani s partnerem nebo s dětmi. Stejně tak byste neměli používat stejné pilníky na nehty a nůžtičky, nebo je alespoň po každém použití dezinfikujte.

Boty nechejte každý večer vyvětrat a vysušit, popřípadě je vystříkejte speciálním antibakteriálním sprejem hubícím zárodky plísní. Plastové a plátěné boty čas od času vyperte, ty kožené můžete nechat speciální metodou vyčistit u obuvníka. Obuv byste také měli střídat a ne nosit každý den jednu a tu samou.

Jako prevence působí také pravidelná péče. Proto si alespoň jednou za tři měsíce dojděte na pedikúru a mezi těmito návštěvami o nohy pečujte doma. Jen dbejte na to, aby salon, který jste si vybrali, dbal na dostatečnou hygienu.